joombig banner rotation images

Menu
 
korowód karnawał muzeum 2523
 

Barwny i wesoły pochód przebierańców organizowany w ostatki przez Muzeum Regionalne to już tradycja w naszym mieście. W tym roku wzięło w nim udział blisko 200 osób, byli to głównie uczniowie bełchatowskich szkół w towarzystwie nauczycieli i pracowników muzeum.

 

Na czele szedł roztańczony miś, za nim kolędnik z gwiazdą, przekupka częstująca przechodniów pączkami, turoń, para młoda, bocian, anioł i śmierć oraz cała gama postaci zwierzęcych, bajkowych i takich, które wymyśliła dziecięca wyobraźnia. Całości dopełnili muzykanci wygrywający skoczne melodie. Korowód ma symbolicznie przywołać wiosnę, a przede wszystkim zaś zapewnić szczęście miejscom, które odwiedza. W tym roku niecodzienni goście zawitali m.in. do urzędu miasta, gdzie przywitano ich uśmiechem i słodkim poczęstunkiem.

 

Ostatki to okres ostatnich dni w karnawale, ostatnich zabaw przed Wielkim Postem. Rozpoczynał je Tłusty Czwartek, a kończył wtorek poprzedzający Środę Popielcową. W ludowej tradycji zwane były też mięsopustem lub kusakami. Świętowano je hucznie i z rozmachem. Młodzi bawili się zwłaszcza w ostatni wtorek karnawału. Zapraszano wówczas muzykanta i przygotowywano rozmaite potrawy. Po wsi chodzili przebierańcy, którzy robili żarty, zaczepiali przechodniów, zapraszali do tańca i odgrywali rozmaite scenki. Zwykle w korowodzie pojawiały się postacie zwierzęce, takie jak niedźwiedź, koza, turoń, konik, bocian, żuraw, które miały pobudzić przyrodę do życia i przynosić domostwu dostatek i urodzaj.
 
APO
 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020