joombig banner rotation images

Menu

 

Z bezpłatnych badań mammograficznych w 2018 roku skorzystalo blisko 1000 bełchatowianekZ bezpłatnych badań mammograficznych w 2018 roku skorzystalo blisko 1000 bełchatowianek

 

Już w poniedziałek, 6 maja, w centrum miasta po raz kolejny zaparkuje mammobus. Z bezpłatnych badań piersi skorzystać mogą bełchatowianki urodzone w latach 1950-1969. Akcja potrwa do czwartku, 9 maja. Można się zapisywać - są jeszcze wolne miejsca.

 

 


Każdego roku z bezpłatnych badań mammograficznych w naszym mieście korzysta kilkaset kobiet. W 2018 roku w ramach finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przebadało się 968 bełchatowianek w wieku 50-69 lat.

 

Panie, które jeszcze tego nie zrobiły, a chciałyby, zapraszamy od 6 do 9 maja na pl. Narutowicza, przy scenie plenerowej PGE Giganty Mocy. Tu przez cztery dni, w godz. 8-17 stacjonować będzie mobilna pracownia Medica.


By poddać się badaniu piersi, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Chcąc uniknąć czekania w kolejce, można się wcześniej zapisać pod nr tel. 42 254 64 10 lub 517 544 044. Nie jest to jednak koniczne. Każda pani urodzona między 1950 a 1969 rokiem, która posiada ubezpieczenie i przez dwa ostatnie lata nie miała wykonanej mammografii w ramach NFZ-u, zostanie przyjęta. Mammobus powinny odwiedzić też panie, które w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do powtórzenia badania po 12 miesiącach.


Przypomnijmy, że akcja bezpłatnych badań mammograficznych ma charakter prozdrowotny i odbywa się pod nadzorem Ministerstwa Zdrowia.


Mammografia to nieinwazyjna, bezbolesna i efektywna metoda wykorzystywana do wykrywania raka piersi, oceny mikrozwapnień oraz drobnych zmian. Jest ono szybkie i całkowicie bezpieczne, a co najważniejsze wielu kobietom uratowało życie. Trwa zaledwie kilka minut.


Każdego roku z powodu raka piersi w Polsce umiera kilkanaście tysięcy kobiet w różnym wieku. O chorobie dowiadują się najczęściej za późno. Rak nie boli, w początkowym stadium nie daje żadnych niepokojących objawów, nie wpływa na złe samopoczucie. A jak pokazują badania, wcześnie wykryta choroba nowotworowa to większe szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia. Badanie mammograficzne pozwala wykryć i ocenić kilkumilimetrowe nawet zmiany. Czułość współczesnych, cyfrowych mammografów wynosi 80-95 procent. Warto też pamiętać, że dobry wynik poprzedniej mammografii nie zwalnia nas z obowiązku kolejnych kontroli. Takie badania profilaktyczne należy co jakiś czas powtórzyć. Zaleca się, by kobiety po 40 roku życia na kontrolną mammografię stawiały się co dwa lata, a gdy skończą 50 lat - co rok. Nie wolno też zapominać, że w profilaktyce raka piersi ważne jest systematyczne samobadanie.


KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020