joombig banner rotation images

Menu

 

IMGW ostrzrga przed upałami oraz burzami z gradem IMGW ostrzrga przed upałami oraz burzami z gradem

 

Przed upałami dochodzącymi nawet do 32 stopni Celsjusza, a także burzami z intensywnymi opadami deszczu oraz gradu przestrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alert obowiązuje na terenie całego powiatu bełchatowskiego.

 

Według meteorologów, wysokie temperatury mogą się utrzymywać przez cały najbliższy tydzień. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia, które dotyczy właśnie fali upałów. Na ten moment, alert obowiązuje od poniedziałku, 29 lipca do wtorku, 30 lipca – do godz. 20. Może być on jednak przedłużony.

 

Prognozuje się temperatury od 30 do 32 stopni Celsjusza w dzień, zaś w nocy temperatura minimalna może się wahać od 18 do 20 stopniu Celsjusza.

 

Dla województwa łódzkiego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także drugie ostrzeżenie. Dotyczy burz i obowiązuje w poniedziałek, 29 lipca od godz. 15 do godz. 24. Meteorolodzy przewidują także opady deszczu (od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm), porywy wiatru do 95 km/h i miejscami grad. Wydane ostrzeżenie jest drugiego stopnia, prawdopodobieństwo jego wystąpienia to 90 proc.

 

AKTUALIZACJA z dn. 30.07: ostrzeżenie przed burzami z gradem zostało wydane także na wtorek, 30 lipca. Meteorolodzy prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad. Prawdopodobnieństwo wystąpienia zjawiska: 85 proc. 

AKTUALIZACJA z dn. 31.07: ostrzeżenie pierwszego stopania IMGW wydało na 31 lipca, od godz. 15 do 23. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad. Prawdopodobieństwo wystąpeinia zjawiska 80 proc. 

 

 

 Pamiętaj, aby podczas burzy zachować szczególną ostrożność:

- postaraj się nie stać pod drzewami;
- unikaj otwartych przestrzeni;
- wyłącz z kontaktów urządzenia elektryczne;
- nie parkuj pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji czy tablic reklamowych i trakcji elektrycznych;
-  zabezpiecz drzwi i okna oraz przedmioty na parapetach, balkonach, tarasach, posesjach;
-  zapewnij bezpieczeństwo zwierzętom, które trzymasz na dworze.

 

Jak dbać o siebie w upały?

- nie wychodźmy na słońce, szczególnie w najbardziej upalnej porze dnia, czyli między godz. 11 a 16;

- pijmy bardzo dużo wody, zrezygnujmy przy tym ze słodkich napojów oraz alkoholu.Pamiętajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych;

- jeśli wybieramy się w podróż, zaplanujmy ją na godziny popołudniowe, a w drodze róbmy częstsze przerwy na regenerację;

- w ciągu dnia nie otwierajmy okien, mieszkania wietrzmy wieczorem;

- w godzinach największego nasłonecznienia nie trenujmy intensywnych sportów na zewnątrz;

- rozsądnie gospodarujmy wodą;

- szukajmy ochłody w pomieszczeniach klimatyzowanych.

 

W czasie upałów pamiętajmy też o naszych zwierzętach. Jeśli przebywają one na co dzień na zewnątrz, pomyślmy o przygotowaniu im zacienionych miejsc, w których będą mogły się schronić przed słońcem. Nie zapominajmy o zapewnieniu stałego dostępu do wody. W czasie największego nasłonecznienia nie zabierajmy naszych czworonożnych pupili na długie spacery.

 

Sytuację pogodową przez całą dobę monitoruje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

AD-A

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020