Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Obecność Nelly i Stefana Hellwigów podczas uroczystości sierpniowych to już tradycjaObecność Nelly i Stefana Hellwigów podczas uroczystości 15 sierpnia to już tradycja

 


W czwartek, 15 sierpnia, bełchatowianie świętowali 99. rocznicę Cudu nad Wisłą. W towarzystwie Stefana i Nelly Hellwigów, w role których tradycyjnie wcielili się młodzi bełchatowianie, uczestnicy uroczystości przeszli ulicami miasta, zatrzymując się przy czterech miejscach pamięci.

 

W połowie sierpnia Polacy obchodzą zarówno rocznicę Bitwy Warszawskiej, jak i Święto Wojska Polskiego. Od tego – jak podkreślają historycy – jednego z najważniejszych starć w historii świata minęło już 99 lat. Właśnie ta bitwa, stoczona w 1920 roku na przedpolach stolicy, zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i jednocześnie zapobiegła bolszewickiej rewolucji na terenie Europy Zachodniej. Doniosłość tego wydarzenia, nazywanego też wymownie Cudem nad Wisłą, podkreśla fakt, że już w 1923 roku dzień 15 sierpnia ustanowiono Świętem Żołnierza, a od 1992 roku Świętem Wojska Polskiego.


Bełchatowianie również oddali hołd żołnierzom poległym w wojnie polsko-bolszewickiej, a szacuje się, że podczas Bitwy Warszawskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. - zostało rannych, a 10 tys. – uznano za zaginionych.


W obchodach upamiętniających wydarzenia sprzed niemal wieku udział wzięli m.in. prezydent miasta Mariola Czechowska, wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański, przedstawiciele sejmu i senatu, władze powiatu, samorządowcy oraz delegacje placówek kulturalnych oraz organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy.


Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Stąd wszyscy udali się najpierw pod postument Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności, a następnie do parku przy Muzeum Regionalnym, gdzie uczczono pamięć bełchatowskich dziedziców, małżonków Stefana i Nelly Hellwigów, którzy udział w wojnie z bolszewikami przypłacili życiem.


Stefan i Nelly – dwa serca, dwie miłości


Opuściwszy błonia, uczestnicy uroczystości przemaszerowali plac przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odbyły się apel poległych, salwa honorowa i modlitwa za poległych żołnierzy.


Święto Wojska Polskiego to też doskonała okazja do tego, by docenić tych, którzy nieustannie podejmują działania na rzecz rozwoju i umacniania obronności kraju. Złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla obronności kraju odebrało dwanaścioro bełchatowian. Wśród wyróżnionych srebrnym medalem jest wiceprezydent miasta Dariusz Matyśkiewicz. Ceremonię wręczania odznaczeń w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka poprowadził major Andrzej Marchewka.


Na krótko przed uroczystą mszą polową w intencji Ojczyzny przybyli wysłuchali historycznego komentarza oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian.

 

Przypomnijmy, że obchodom 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej towarzyszył będzie piknik wojskowo-patriotyczny, który 18 sierpnia w Zelowie organizuje łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Obszerna fotorelacja z uroczystości

KZB

 

Pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian tradycyjnie złożono kwiaty

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl