joombig banner rotation images

Menu

 

Bełchatowianie pamiętają o bohaterach powstań śląskichBełchatowianie pamiętają o bohaterach powstań śląskich z lat 1919-1921


Biało-czerwone flagi zawisły na dwóch bełchatowskich ulicach. To sposób uczczenia bohaterów I powstania śląskiego, od wybuchu którego mija właśnie 100 lat. Ogólnopolska akcja trwać będzie do 24 sierpnia.

 

W sierpniu obchodzimy 100. rocznicę I powstania śląskiego. Z uwagi na rangę tego wydarzenia w całym kraju, w miejscach pamięci, na ulicach, których nazwy bezpośrednio do niego nawiązują, wywieszone zostaną biało-czerwone flagi.


Bełchatów również włącza się w tę ogólnopolską akcję pamięci historycznej. Dlatego na dwóch ulicach: Powstańców Śląskich i Wojciecha Korfantego w Grocholicach rozwieszone zostały flagi narodowe. Akcja potrwa od 16 do 24 sierpnia, czyli w czasie, w którym trwały walki powstańcze.


Działanie takie ma nie tylko znaczenie symboliczne, ale jest także ważnym elementem edukacji społecznej. Zwraca uwagę na nazwy ulic, przywołuje wydarzenia i postaci, które wpisały się w historię walk o przynależność Górnego Śląska do Polski, a do tego miały ogromny wpływ na kształt odradzającej się po latach niewoli ojczyzny.


I powstanie śląskie wybuchło 16 sierpnia 1919 roku. Na czele powstańców stanął Alfons Zgrzebniok. Bezpośrednim przyczynkiem do zbrojnego wystąpienia było aresztowanie śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej, niemniej nastroje bojowe dojrzewały w społeczeństwie już od dłuższego czasu. Ludzie dość mieli niemieckiego terroru i strachu przed kolejnymi masakrami, takimi jak ta w Mysłowicach. Walki toczyły się głównie w rejonie powiatów pszczyńskiego i rybnickiego oraz część okręgu przemysłowego. Powstanie zostało brutalnie stłumione przez Niemców. Mimo ogromnego poświęcenia i zaangażowania powstańcom śląskim nie udało się zbyt wiele wywalczyć. Bez wsparcia ze strony władz Polski, która była w tym czasie w stanie wojny z bolszewikami, udało im się jedynie zmusić Niemców do ogłoszenia amnestii. Niestety, na plebiscytowym obszarze wciąż panoszyły się niemieckie bojówki, dlatego też kolejne powstania na tym terenie były tylko kwestią czasu.


KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020