joombig banner rotation images

Menu

 

Radni wysłuchali raportu o przygotowaniu szkół i przedszkoli do roku szkolnego 2019/2020Radni wysłuchali raportu o przygotowaniu miejskich szkół i przedszkoli do roku szkolnego 2019/2020


Przygotowanie miejskich placówek oświatowych do nowego roku szkolnego było jednym z tematów poruszanych podczas sesji Rady Miejskiej 29 sierpnia. Mniejsze i większe remonty, przeglądy techniczne i kontrola terenu wokół placówek, nowe projekty edukacyjne – tego m.in. dotyczył przedstawiony radnym raport. Radni dyskutowali także o wysokości dodatku dla nauczycieli, którzy są wychowawcami klas. Zgodnie z Kartą Nauczyciela ma się on zmienić już września.

 

Sierpniową sesję zdominowały tematy związane z bełchatowską oświatą. Jednym z punktów w tym zakresie była informacja o przygotowaniu miejskich przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego. Wynika z niej, że wspomniane placówki są gotowe na przyjęcie dzieci i młodzieży. Od września do ośmiu miejskich podstawówek i III LO uczęszczać będzie blisko 5 tys. uczniów, a do dziewięciu przedszkoli – niecałe 1400 maluchów. Utworzono w sumie 11 zerówek, 27 klas pierwszych, a dla pozostałych roczników przygotowano 215 oddziałów. We wszystkich miejskich placówkach oświatowych w nadchodzącym roku szkolnym zapewniona będzie pomoc psychologiczno-pedagogiczna, logopedyczna i pielęgniarska, a także dostęp do bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych.

 

Warto także dodać, że w czasie wakacji w szkołach i przedszkolach prowadzone były mniejsze i większe remonty, których łączny koszt to blisko 700 tys. złotych. Na największe inwestycje zdecydowały się w tym roku Dwunastka, która wyremontowała kolejny pion sanitariatów, oraz Trójka, gdzie cieszą się z nowego dachu. Ponadto niemal wszędzie malowane były klasy, korytarze, toalety, szatnie, prowadzono prace konserwatorskie i naprawcze, wymieniano oświetlenie czy elementy monitoringu. W każdej szkole pojawiły się też kolorowe i funkcjonalne szafki na książki, a korzystać z nich będą uczniowie klas IV-VIII.  Z jednej strony prowadzone były prace remontowe, z drugiej – doposażanie w niezbędny sprzęt, pomoce dydaktyczne oraz książki do szkolnych bibliotek, a także inwestycje w bazę komputerową. - Wszystko po to, by gdy 2 września uczniowie przekroczą próg swojej szkoły, czuli się w niej dobrze i bezpiecznie, a nauka odbywała się w komfortowych warunkach – mówi wiceprezydent Łukasz Politański. W połowie sierpnia urzędnicy wspólnie z policją i strażą miejską sprawdzili także tereny wokół szkół i przedszkoli. Kontrolowali m.in. czy miejsca wokół placówek są poprawnie oznakowane, czy nie ma uszczerbków w ogrodzeniach placów przyszkolnych, czy pasy dla pieszych nie wymagają odmalowania.

 

Oprócz informacji o przygotowaniu miejskich przedszkoli i szkół do nowego roku szkolnego, Rada Miejska zajęła się również projektem uchwały dotyczącym wysokości dodatku dla nauczycieli, którzy są wychowawcami klas. Od września jego wysokość zmieni się ze 100 zł na 300 zł, co wynika z Karty Nauczyciela. Radni zdecydowali również, że do PS nr 5, PS nr 1, PS nr 2 oraz SP nr 4 powędrują dodatkowe pieniądze, dzięki którym wspomniane przedszkola będą mogły realizować projekty ekologiczne. Na te działania "piątka", "jedynka" oraz "dwójka" pozyskały dofinansowanie z WFOŚiGW na łączną kowtę blisko 85 tys. zł. Z kolei "czórka" unijną dotację na kwotę prawie 72 tys. zł. W ramach nowego projektu uczniowie Czwórki będą mogli m.in. korzystać z gabinetu do terapii Biofeedback.

 

Na sierpniowej sesji nie zabrakło też innych tematów, jak choćby tych związanych z mieszkaniami komunalnymi. Na ten temat więcej można przeczytać TUTAJ.

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020