joombig banner rotation images

Menu

 

uroczystosci AK 0177Tradycyjnie pod koniec września bełchatowianie wspominać będą wydarzenia związane z Polskim Państwem Podziemnym

 

Jak co roku bełchatowianie uczczą rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Od pamiętnego 27 września 1939 roku mija właśnie 80 lat. Oficjalne obchody święta odbędą się w niedzielę, 29 września.

 

W niedzielę, 29 września, punktualnie o godz. 12 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Na kwadrans przed nabożeństwem bełchatowianie spotkają się przy pomniku Pamięci Bełchatowian. Przedstawiciele władz miasta, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także mieszkańcy złożą kwiaty i odmówią modlitwę za poległych w obronie ojczyzny. Spotkanie będzie też dobrą okazją do wspomnień i historycznych komentarzy.


Honorowy patronat nad uroczystościami 80. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Podobnie jak w latach ubiegłych współorganizatorem uroczystości jest Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Bełchatowie, które – dodajmy - świętuje 29. rocznicę swojego powołania.

 

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego od 20 lat, w myśl uchwały Sejmu RP z dnia 11 września 1998 roku, obchodzony jest 27 września. Tego dnia, a dokładniej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, tuż przed kapitulacją Warszawy, powołano Służbę Zwycięstwu Polski, którą w 1940 r. przekształcono w Związek Walki Zbrojnej. Dwa lata później, zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza, w miejsce ZWZ powstała Armia Krajowa.

 

Historia Polskiego Państwa Podziemnego zamyka się w latach 1939–1945. Działało ono na terenach okupowanych przez Niemców i Rosjan. W ogarniętej wojną Europie Polskie Państwo Podziemne było czymś niespotykanych. Posiadało ono bowiem własne siły zbroje, rząd i prezydenta na uchodźstwie, a także sprawnie działające struktury administracyjne i cywilne. Prężnie działało szkolnictwo, rozwijało się życie kulturalne. W ramach tajnego nauczania funkcjonowało aż 2 tys. szkół średnich, w wielu miastach działały też uczelnie wyższe, organizowano koncerty, przedstawienia teatralne, wieczory autorskie oraz spotkania z naukowcami. W podziemnych drukarniach wydawano prasę, publicystykę, dzieła literackie.


W styczniu 1945 roku żołnierze AK odebrali ostatni rozkaz od swego dowódcy gen. Leopolda Okulickiego, a brzmiał on tak: „Żołnierze Armii Krajowej! Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą”.


Po wkroczeniu Armii Czerwonej przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego zostali aresztowani przez NKWD za „działania przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami”.1 lipca 1945 r. delegatura Rządu na Kraj podjęła decyzję o likwidacji Polskiego Państwa Polskiego. Zanim to się jednak stało, Rada Jedności Narodowej ogłosiła Testament Polski Walczącej, czyli przesłanie Polskiego Państwa Podziemnego, mówiące o Polsce wolnej, sprawiedliwej i demokratycznej.


KZB

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020