joombig banner rotation images

Menu

 

Wiemy już, jakie projekty realizowane będą w ramach 7. edycji budżetu obywatelskiegoWiemy już, jakie projekty realizowane będą w ramach 7. edycji budżetu obywatelskiego

 

"Remont, rozbudowa i ogrodzenie placu zabaw na os. Przytorze"  to zwycięski projekt twardy tegorocznej, siódmej już edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. Nieco mniej głosów zdobyły „Zielone Grocholice” oraz pomysł przystosowania miejskiego lodowiska do jazdy na rolkach i wrotkach. Wśród projektów miękkich największą popularnością cieszył się projekt związany z kastracją i sterylizacją psów i kotów. Zaraz po nim uplasowało się „Zdrowie na PLUS”. I to właśnie te projekty będzie realizować miasto w przyszłym roku.

 

 

 Wiemy już, na co wydane zostanie 1,5 mln zł z Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W 2020 roku miasto zrealizuje trzy projekty twarde i dwa miękkie.

 

Dzięki 646 głosom wyremontowany i rozbudowany zostanie plac zabaw na os. Przytorze. Dzieci zyskają przestronniejsze, oświetlone, a także ogrodzone miejsce do zabaw. Pojawią się tu m.in. nowe huśtawki, zjeżdżalnie i trampoliny. Drugi zwycięski  projekt to „Zielone Grocholice”. Za rewitalizacją obszarów zielonych na terenie parków Józefa Markiewicza i przy. ul. Tkackiej oraz skweru przy kościele opowiedziało się 638 mieszkańców.

 

Dwa pierwsze projekty kosztować będą w sumie 990 tys. zł. Do wykorzystania z puli zarezerwowanej na projekty twarde pozostało więc jeszcze nieco ponad 400 tys. zł. Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska zdecydowała, że miasto zrealizuje, choć częściowo, projekt który zajął trzecie miejsce w głosowaniu. Mowa o dostosowaniu miejskiego lodowiska do jazdy na rolkach i wrotkach w okresie letnim. - Chcielibyśmy przystąpić do realizacji tego projektu. Prawdopodobnie nie uda się nam go zrealizować w takiej formie o jaką wnioskowali mieszkańcy, ale jego część na pewno będzie zrealizowana - powiedział podczas konferencji prasowej Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

„Sterylizacja (kastracja) kotów i psów właścicielskich, chipowanie” oraz „Zdrowie na PLUS” to z kolei zwycięskie projekty miękkie. Na pierwszy zagłosowało 754 mieszkańców, a na drugi – o 102 osoby mniej. Jak przekonują autorzy pomysłu sterylizacji naszych pupili, wykonanie zadania przyczyni się m.in. do ograniczenia bezdomności i cierpienia zwierząt. W ramach „Zdrowia na PLUS” natomiast kilkaset osób będzie mogło skorzystać z profilaktycznych badań, w tym: wad postawy u dzieci, kardiologicznych i przeciw osteoporozie dla seniorów. Oba zwycięskie projekty miękkie kosztować będą 100 tys. złotych.  

 

- Budżet obywatelski wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Pokazuje to, że bełchatowianie chętnie partycypują w działaniach, które w mieście są podejmowane. Już po raz siódmy mają możliwość wykorzystania określonej puli środków na realizację własnych pomysłów, muszą tylko przekonać jak największą liczbę głosujących i tym samym wprowadzać te projekty w życie – dodaje wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

 

W siódmej edycji budżetu obywatelskiego po raz pierwszy głosować mogliśmy przy pomocy specjalnej aplikacji, która – jak podkreśla Iwona Nowak, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych bełchatowskiego magistratu, bardzo dobrze się sprawdziła. - Dzięki temu narzędziu wiemy na przykład, że w głosowaniu chętniej udział brali ludzie młodzi, a wśród nich przeważały kobiety. Na wszystkie projekty twarde oddano łącznie ponad 2,5 tys. głosów, z kolei na miękkie ponad 2 tys. – mówi dyrektor Nowak.

 

KZB

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020