Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 dkms wwwRejestracja potencjalnych dawców będzie prowadzona w Bełchatowie 23 i 24 listopada, fot. DKMS

 

Chciałbyś zostać dawcą szpiku? Będzie okazja. Fundacja DKMS organizuje w Bełchatowie akcję rejestracji potencjalnych dawców. Na pomoc czeka wiele osób, w tym bełchatowianin 44-letni Marcin.

 

Wolontariuszy DKMS będzie można spotkać w dwóch miejscach. W niedzielę, 24 listopada swoje stoisko będą mieć w hali Energia przy okazji Bełchatowskiej Piętnastki. Na ochotników fundacja będzie czekać przez kilka godzin, od 9 do 16.  Rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku wolontariusze mają także w galerii handlowej przy ul. Kolejowej 6. Tu dostępni będą przez dwa dni, 23 i 24 listopada od godz. 10 do 20. Przedstawiciele DKMS odpowiedzą też na wszystkie pytania, rozwieją wątpliwości, podpowiedzą jak wygląda sam przeszczep.  

 

Akcja, którą DKMS organizuje w Bełchatowie, szczególnie ukierunkowana jest na pomoc 44-letniemu bełchatowianinowi, ale też innym pacjentom. Mówi o tym samo hasło kampanii „Marcin i inni potrzebują Twojej pomocy”.

 

Jaka jest historia Marcina? Pisze on o sobie tak: „Mam na imię Marcin, mam 44 lata i od 6. roku życia mieszkam w Bełchatowie wspólnie z moją najbliższą rodziną: żoną – Anią, dwójką synów – Dominikiem, Miłoszem, moimi Rodzicami oraz Siostrą. Również moje życie zawodowe związane jest z Bełchatowem i Kopalnią, w której pracuję jako kierowca auta terenowego.  Na początku kwietnia 2019 w Klinice Hematologii w Łodzi usłyszałem diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna typu B. Od tego momentu rozpoczęła się walka, w której bardzo mocno wspiera mnie moja żona – Ania, która jest dla mnie bardzo opiekuńcza, nie poddaje się, dodając mi sił każdego dnia. Obecnie jestem na chemii podtrzymującej, po trzeciej, i ostatniej, konsolidacji. Lekarze zdecydowali, że potrzebne jest dla mnie przeszczepieniu szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Pomimo choroby staram się normalnie żyć, nie zapominając o swoich pasjach – gotowaniu, jeździe samochodem, czytaniu książek przygodowych, słuchaniu polskiego rocka, ale przede wszystkim spędzaniu każdej wolnej chwili z moim 3 – letnim synkiem – Miłoszem, któremu bardzo mnie brakuje podczas wizyt w szpitalu. Nie bądź obojętny, poświęć chwilę na rejestrację jako potencjalny dawca szpiku – daj szansę mi i innym chorym na nowe życie. Zostań potencjalnym Dawcą szpiku!”

 

Marcin ma też nowy cel – wygrać z chorobą. Być może to właśnie w Bełchatowie czeka na niego jego genetyczny bliźniak. Może warto więc skorzystać z okazji i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku, a tym samym podarować komuś szanse na nowe życie.

 

Kto może się zarejestrować?

Sam proces rejestracji jest bardzo prosty i trwa tylko kilka minut – wystarczy wypełnić formularz z danymi personalnymi, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, a następnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka przy pomocy patyczka. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Na stronie internetowej DKMS można sprawdzić, co jest przeszkodą do zarejestrowania się jako potencjalny dawca szpiku. Trzeba też pamiętać, aby mieć przy sobie dokument z numerem PESEL.

 

W przeciągu 10 lat Fundacja DKMS zarejestrowała ponad 1,4 mln potencjalnych dawców szpiku, spośród których prawie 6 tys. dało już pacjentom szansę na nowe, zdrowe życie. Potrzebni są kolejni dawcy, bo co piąty polski pacjent potrzebujący przeszczepienia szpiku jak do tej pory nie znalazł zgodnego dawcy.

 

AD-A

Genetycznego bliźniaka poszukuje m.in. 44-letni bełchatowianin

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl