Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

belchatow bloki

 

To już ostatni moment, aby skorzystać z 60 proc. bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Upust obowiązuje do końca roku. Kto może z niego skorzystać i co trzeba zrobić, aby go otrzymać?

 

Właściciele domu jednorodzinnego, mieszkania w bloku czy kamienicy stojących na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, od stycznia automatycznie stali się właścicielami tych gruntów. Znika więc użytkowanie wieczyste i związane z nim koszty. Znowelizowana ustawa narzuca jednak w to miejsce opłatę przekształceniową. Ale bez obaw, można ją rozłożyć na 20 rocznych rat lub zapłacić jednorazowo z góry. Ci, którzy zdecydują się uiścić całą kwotę od razu, mogą liczyć na spore upusty. W Bełchatowie sięgają one 60 proc.  

 

- Jeśli ktoś dotychczas płacił za użytkowanie wieczyste 50 zł rocznie, to przez 20 lat zapłaci w sumie 1000 zł. Z kolei przy wpłacie jednorazowej i uwzględnieniu bonifikaty trzeba będzie zapłacić 400 zł, czyli o 600 zł mniej niż przy rozłożeniu na roczne raty – powiedziała Elżbieta Rawicka-Radwańska, dyrektor Wydziału Geodezji i Architektury w bełchatowskim magistracie.  

 

Właściciele, których obowiązuje opłata przekształceniowa, najpierw otrzymają z magistratu zaświadczenie. Ich większość urzędnicy już dostarczyli lub rozesłali. Po jego otrzymaniu trzeba na piśmie (można skorzystać z gotowych druków lub napisać samemu) zgłosić do Urzędu Miasta Bełchatowa chęć wniesienia opłaty jednorazowej. Osoby, które chciałyby skorzystać z upustu muszą to załatwić do końca tego roku. 

- Bonifikata obowiązuje wyłącznie do 31 grudnia. Jeśli więc, ktoś chce z niej skorzystać musi do końca roku zadeklarować chęć uiszczenia opłaty jednorazowej i ją uregulować – dodaje Rawicka-Radwańska. Właścicielom, którzy nie zdecydują się na jednorazową opłatę przekształceniową, automatycznie pozostaje płatność w ratach przez 20 kolejnych lat.  

 

Należną kwotę można zapłacić gotówką w kasie urzędu (ul. Kościuszki 1) lub na konto bankowe magistratu.

 

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Geodezji i Architektury telefonicznie – nr tel. 44 733 51 78 lub osobiście – p. 406/408.

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl