joombig banner rotation images

Menu

 

Jak co roku w bełchatowskim zagłębiu górniczo-energetycznym Dzień Górnika  jest uroczyście obchodzonyJak co roku w bełchatowskim zagłębiu górniczo-energetycznym Dzień Górnika obchodzony jest bardzo uroczyście


Najpierw pobudka w wykonaniu górniczej orkiestry, późnej msze św. w intencji pracowników kopalń, przemarsz ulicami miasta i coroczna uroczysta gala – tak bełchatowscy górnicy 4 grudnia świętowali Barbórkę.

 

Dla wszystkich górników, w tym kilkutysięcznej bełchatowskiej górniczej braci, 4 grudnia to wyjątkowy dzień. Tradycyjnie już obchody Dnia Górnika rozpoczęły się od pobudki, którą wcześnie rano mieszkańcom sprawiła górnicza orkiestra. O godzinie 9:00 w kościołach pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na os. Dolnośląskim oraz Miłosierdzia Bożego na os. Binków odprawione zostały uroczyste msze św. w intencji górników i ich rodzin.

 

Po nabożeństwach pracownicy kopalni, ubrani w stroje galowe i czako, czyli czapki z kolorowymi pióropuszami, przy akompaniamencie orkiestry przemaszerowała ulicami miasta. W tym roku trasa pochodu prowadziła m.in. ulicami: św. Barbary, Staszica, Okrzei, Kwiatową, wzdłuż Placu Wolności i 1 Maja. Po raz pierwszy w historii barbórkowych pochodów górnicy zatrzymali się na Placu Wolności. Tu pod posągiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli kwiaty.

 

W samo południe w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy 1 Maja rozpoczęła się uroczysta gala. Były życzenia, kwiaty, gratulacje i podziękowania, dla tych którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo energetyczne. Kilkudziesięciu najbardziej zasłużonych górników otrzymało państwowe i branżowe odznaczenia, w tym Brązowe Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę, a także odznaczenia Zasłużony dla Górnictwa RP oraz Zasłużony dla Polskiej Geologii. Podczas gali przyznano również awanse zawodowe. Wśród nagrodzonych byli też ci górnicy, którzy swym zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju innowacyjności.

 

W górniczej akademii udział wzięli m.in. przedstawiciele rządu RP i władz miasta. Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wszystkim górnikom złożyła gratulacje, podziękowania i serdeczne życzenia.


Takie spotkania sprzyjają wspomnieniom i podsumowaniom minionego roku pracy. Po części oficjalnej górnicy mogli skosztować tradycyjnego krupnioka.

 

W ramach barbórkowych uroczystości każdego roku organizowane są specjalne biesiady, tzn. Karczma Piwna i Comber Babski. Nie inaczej było tym razem. Górnicy i górniczki na tradycyjnych, sięgających w naszym regionie lat 80., biesiadach spotkali się w listopadzie. Barbórka to święto obchodzone od XIX wieku w dzień Świętej Barbary z Nikomedii. Jest ona patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Uciekają się do niej nie tylko górnicy, ale również geolodzy, gazownicy i hutnicy, słowem - wszyscy narażeni na nagłą śmierć podczas wykonywania zawodowych zadań.


Warto przypomnieć, że funkcjonująca od kilkudziesięciu lat na polskim rynku Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest liderem górnictwa węgla brunatnego - największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie.

KZB

 

Górnicy złożyli kwiaty pod posągiem Marszałka Józefa PiłsudskiegoGórnicy złożyli kwiaty pod posągiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

Barbórkowa gala była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych górnikówBarbórkowa gala była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych górników

>>> Fotorelacja z Dnia Górnika (1)

>>> Fotorelacja z Dnia Górnika (2) - uroczysta gala

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020