joombig banner rotation images

Menu

 

Marszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku niedaleko WilnaMarszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku niedaleko Wilna


W czwartek, 5 grudnia, przypada 152. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego - pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. To właśnie jego osoba przychodzi nam na myśl, gdy wspominamy wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

 

 

Był twórcą Organizacji Bojowej PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej. Od 11 listopada 1918 roku był naczelnym wodzem Armii Polskiej. W czasach młodzieńczej konspiracji nosił pseudonimy Wiktor i Mieczysław, później znany był już jako: Komendant, Marszałek, Dziadek albo Ziuk.


Józef Piłsudski, bo o nim mowa, urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. W 1877 roku rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum, a w 1885 roku został studentem medycyny na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy nieobca mu była działalność konspiracyjna. Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni. Odtąd zawsze już walczył o Polskę. Mówi się, że miał dar patrzenia w przyszłość, a przy tym ogromną wiedzę i zdolność analizy otaczającego go świata.


Marszałek Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich, a pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową. Ciało jego zostało pochowane w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie".


Człowiek, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP był ważny dla międzywojennego Bełchatowa. 12 czerwca 1926 roku Rada Miejska Bełchatowa Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu nadała zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa. To pierwsze takie wyróżnienie w historii miasta.

 

O Piłsudskim pamiętamy także współcześnie. W 2018 roku w patriotycznej części parku na Placu Wolności stanął posąg Marszałka, który przypomina nam o uniwersalnych wartościach, takich jak: miłości ojczyzny, sprawiedliwości społecznej, patriotyzmie i wolności.

KZB

 

W uroczystościach patriotycznych przy posągu Marszałka udział bierze wielu bełchatowianW uroczystościach patriotycznych przy posągu Marszałka udział bierze wielu bełchatowian

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020