joombig banner rotation images

Menu

 

 

Nowy album o Grocholicach cieszył sie dużym zainteresowaniem uczestników spotkaniaNowy album o Grocholicach cieszył sie dużym zainteresowaniem uczestników spotkania promocyjnego

 

Za nami pierwsze spotkanie promocyjne albumu „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach. cz. III. Grocholice wczoraj i dziś”. W bełchatowskim muzeum można było nie tylko posłuchać o kulisach powstawania książki, ale również porozmawiać z autorami i zakupić album. Kolejne takie spotkanie już 15 grudnia.

 

 

Historia południowej dzielnicy Bełchatowa opowiedziana na blisko 700 zdjęciach, wsparta merytorycznymi komentarzami i emocjonalnymi wspomnieniami mieszkańców - wszystko to znajduje się w najnowszej publikacji bełchatowskiego muzeum. Album jest kolejną, trzecią, częścią serii „Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach”. Tym razem w całości poświęcona Grocholicom.


Jako pierwsi mogli ją obejrzeć, przeczytać i nabyć ci wszyscy, którzy w czwartek, 12 grudnia, wzięli udział w spotkaniu promocyjnym zorganizowanym w Muzeum Regionalnym.


Autorzy opowiedzieli m.in. o tym, jak zbierali fotografie, co im dały spotkania z najstarszymi mieszkańcami Grocholic, wreszcie jak wyglądał blisko 5-letni proces powstawania albumu. Pomocna w tym była prezentacja wybranych zdjęć. Spotkanie było dobrą okazją do wspomnień o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z dzisiejszą dzielnicą Bełchatowa, która niegdyś była samodzielnym miastem.


- Album o Grocholicach to publikacja pokazująca historię kolejnych terenów Bełchatowa. Ukazała się dzięki wsparciu i zaangażowaniu prezydent miasta Marioli Czechowskiej oraz dyrektora muzeum Marka Tokarka. Zachęcam do tego, aby sięgnąć po tę ciekawą książkę. Dziękuję tym, którzy przyczynili się do jej powstania i pokazali, że tę Małą Ojczyznę, której na imię Grocholice, przez lata tworzyli ludzie z rozmaitymi pasjami – powiedział wiceprezydent miasta Dariusz Matyśkiewicz. – Historia naszych małych ojczyzn to jest to, co w pewnym stopniu kształtuje naszą osobowość – dodał wiceprezydent Matyśkiewicz.


Zainteresowanie nową publikacją o Grocholicach było duże. Przyszli na nie zarówno starsi, jak i młodsi pasjonaci lokalnej historii. – Bardzo się cieszę, że taka książka się ukazała. Takie rzeczy trzeba robić, żeby pamięć o naszych przodkach i nas samych nie przepadła – powiedział pan Stanisław.


Przypomnijmy, że pomysł na publikację zrodził się w 2014 roku podczas wystawy „Grocholice wczoraj i dziś” zorganizowanej w OSP Grocholice przez Marka Jasińskiego, Dariusza Matyśkiewicza, Ewę i Ireneusza Kępów, Piotra Langkamera, Adama Chęcińskiego i Leszka Macugowskiego. Album, będący pokłosiem tej wystawy, jest niejako odpowiedzią na prośby i sugestie grocholiczan. Wielu spośród mieszkańców Grocholic zaangażowało się bowiem w zbieranie i opisywanie zdjęć.


Kolejna okazja do spotkania z autorami książki, wspólnych powrotów do dawnych Grocholic, a także nabycia albumu już w najbliższą niedzielę, 15 grudnia. Początek spotkania w OSP przy ul. Szkolnej 1 o godz. 17, a zapraszają na nie miasto i bełchatowskie muzeum.


Najnowszy album o Grocholicach będzie można kupić nie tylko podczas spotkania w OSP Grocholice, ale również na Jarmarku Świątecznym. Później będzie on dostępny w bełchatowskim muzeum.


KZB

>>> Fotorelacja ze spotkania promocyjego albumu "Bełchatów. Opowieść o dwóch miastach. cz. III. Grocholice wczoraj i dziś"

 

Ppdczas spotkania mozna było nie tylko nabyć album, ale równiez porozmawiać z autoramiPodczas spotkania promocyjnego można było kupić nowy album o Grocholicach

 

Na spotkaniu promocyjnym obecni też byli wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz PolitańskiNa spotkaniu promocyjnym obecni też byli wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański

 

Autorzy książki chętnie opowiadali o tym, jak ona powstawałaAutorzy książki chętnie opowiadali o tym, jak ona powstawała

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020