joombig banner rotation images

Menu

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełkaOrszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka

 

W święto Trzech Króli ulicami Bełchatowa już po raz ósmy przemaszeruje specjalny orszak. W tym roku będzie on miał inną formułę niż w latach poprzednich. Tuż po zmierzchu uczestnicy z lampionami przejdą skróconą trasą przez ulicę Kościuszki, która zmieni się w miasteczko Betlejem. Organizatorzy orszaku przygotowali także dodatkowe atrakcje dla wszystkich, którzy tego dnia zechcą się włączyć w uliczne jasełka. Patronat honorowy nad orszakiem, podobnie jak w latach ubiegłych, objęła prezydent Mariola Czechowska, która także wsparła wydarzenie finansowo.

 

6 stycznia Kościół katolicki obchodzić będzie uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną świętem Trzech Króli. Symbolami święta są Trzej Królowie, zwani także Mędrcami ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon nowo narodzonemu Dzieciątku. To jedno z najbardziej barwnych i najbardziej kolorowych wydarzeń okresu bożonarodzeniowego. Ma ono także wymiar symboliczny – wyraża pojednanie ponad różnymi systemami wartości, gdyż każdy z trzech króli pochodził z innego kontynentu (Kacper z Europy, Melchior z Azji a Baltazar z Afryki), był innego wyznania i z innego kręgu kulturowego.

 

Z tej okazji w całej Polsce, także w Bełchatowie, odbędą się barwne orszaki. Uczestnicy bełchatowskiego korowodu wyruszą w poniedziałek, 6 stycznia, o godz. 16.00 sprzed Muzeum Regionalnego. Organizatorzy proszą, by zabrali oni ze sobą lampiony – ze względu na to, że tegoroczny orszak szedł będzie po zmierzchu. W drodze stajenki rozegranych zostanie kilka scenek: zwiastowanie, przebudzenie pasterzy oraz Mędrcy ze Wschodu. Gwiazda Betlejemska poprowadzi wszystkich do ogrodów parafii farnej, gdzie królowie wraz z uczestnikami pokłonią się Dzieciątku. Po złożeniu pokłonu wszyscy udadzą się na wyłączoną na czas orszaku ulicę Kościuszki, gdzie w specjalnie zaaranżowanym miasteczku Betlejem będą kolędować.

 

- Orszak jako impreza rodzinna przypomina nam o bogatej tradycji jasełkowej i zachęca do wspólnego i radosnego przeżywania święta Trzech Króli. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek powoduje, że jeszcze bardziej jesteśmy wspólnotą – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

Jak zapewniają organizatorzy, dodatkowych atrakcji nie zabraknie -  na ulicy Kościuszki staną stragany i kramy ze słodyczami oraz miodami. Tegoroczne obchody święta Trzech Króli zakończy msza święta w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki o godz. 18.00. Orszak Trzech Króli tradycyjnie objęła honorowym patronatem oraz wspiera finansowo prezydent Mariola Czechowska.

 

Ważne!

 

Ze względu na wyłączenie z ruchu na czas orszaku ulicy Kościuszki wszyscy, którzy będą chcieli zaparkować w centrum miasta, mogą skorzystać z parkingu Urzędu Miasta, który na ten czas będzie udostępniony dla mieszkańców. Wjazd na parking jest od ulicy Mielczarskiego.

 

AP

 

Orszak Trzech Kroli plakat

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020