joombig banner rotation images

Menu

"Renowacja metodą CIPP z użyciem rękawa szklanego na razie nie ma konkurentów ani w Polsce, ani na świecie" - czytamy w piśmie branżowym"Renowacja z użyciem rękawa szklanego na razie nie ma konkurentów ani w Polsce, ani na świecie" - czytamy w piśmie branżowym fot./inzynieria.com

 

Bełchatowska spółka WOD.-KAN. wyznacza trendy w metodach renowacji rurociągów wody pitnej. Chodzi o remont głównej magistrali wodociągowej, który zakończył się w listopadzie ubiegłego roku. O tej największej na świecie instalacji na wodociągu wykonanej metodą rękawa szklanego piszą najważniejsze ogólnopolskie czasopisma branżowe.

 

„12 miesięcy i jeden cel: największa w skali globalnej renowacja 2,42 km wodociągu z wykorzystaniem rękawa z włókna szklanego utwardzanego na miejscu promieniowaniem UV. Do tej pory podobne projekty realizowano na skalę o wiele mniejszą: odnawiano maksymalnie kilkaset metrów rurociągu. Ponadto, stosowano do tej pory wykładziny, były produkowane z wykorzystaniem innych materiałów. Opisywana renowacja metodą CIPP z użyciem rękawa szklanego na razie nie ma konkurentów ani w Polsce, ani na świecie.” Tak o inwestycji miejskiej spółki pisze jeden z największych w Polsce periodyków o tematyce inżynieryjnej – „Inżynieria Bezwykopowa”.

 

Remont głównej magistrali wodociągowej, który prowadziła spółka WOD.-KAN., dobiegł końca. Nowoczesny rurociąg, który został położony na długości blisko 2,5 km, pozwoli na utrzymanie jakości przesyłanej wody na wysokim, bezpiecznym mikrobiologicznie poziomie. „Badania wody przeprowadzane przez laboratoria potwierdzają bardzo dobrą jakość wody wydobywanej w Bełchatowie, zarówno pod względem bakteriologicznym, jak i fizykochemicznym. Rurociągi przesyłowe do wody pitnej również muszą zatem spełniać najwyższe wymogi” – czytamy dalej w „Inżynierii Bezwykopowej”.

 

Przypomnijmy, że wspomniana inwestycja prowadzona była od ujęcia wody na Myszakach do ul. Sienkiewicza. Prace wykonywane były metodą bezwykopową – większość prowadzona była pod ziemią, bez konieczności rozkopywania gruntu. – Postawiliśmy na tę technologię, bo w porównaniu z tradycyjną jest ona znacznie mniej uciążliwa dla mieszańców i bardziej uzasadniona ekonomicznie. Dzięki temu nie musieliśmy rozbierać, a później odtwarzać nawierzchni, nie było także koniczności ingerencji w inne sieci czy zakłócania ruchu na drogach – tłumaczy Piotr Pierzchała, prezes bełchatowskiej spółki WOD.-KAN.

 

Długość poddanej renowacji magistrali to niecałe 2,5 km. W ramach zadania przeprowadzono również renowację 4 komór wodociągowych zlokalizowanych na magistrali. To największa na świecie instalacja wykonana na wodociągu w tej technologii. Prace kosztowały spółkę ponad 10,1 mln zł. W ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Miasta Bełchatowa – etap II” miejska spółka przeprowadziła także remont głównych kolektorów sanitarnych. Przebudowa magistrali i kolektora kosztowała miejską spółkę ok. 21 mln zł. Na realizację tego zadania WOD.-KAN. pozyskał dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planowana jest na poziomie ok. 13 mln zł.
AP

 

 

3 1 2

 

źródło: www.inzynieria.com 

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020