Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 Życzenia z okazji 45-lecie istnienia Elektrowni Bełchatów złożyła m.in. prezydent Mariola CzechowskaŻyczenia z okazji 45-lecie istnienia Elektrowni Bełchatów złożyła m.in. prezydent Mariola Czechowska

 

Bełchatowska elektrownia kończy właśnie 45 lat. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, podczas którego zasłużonym pracownikom wręczono pamiątkowe statuetki. Przypomniano historię największego w Polsce i na świecie producenta energii elektrycznej opartej na węglu brunatnym, nie zabrakło także gratulacji i życzeń.

 

1 stycznia minęło dokładnie 45 lat od powołania firmy Elektrownia Bełchatów w Budowie. Wszystko zaczęło się jednak kilkanaście lat wcześniej, kiedy to na początku lat 60. w pobliskiej wsi Piaski natrafiono na pokłady węgla brunatnego.

W uroczystej gali, która odbyła się w piątek 17 stycznia w PGE Gigantach Mocy, wzięli udział władze PGE GiEK, dyrekcja Oddziału Elektrownia Bełchatów oraz zaproszeni goście, a wśród nich m.in. prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska z wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki,  przedstawiciele władz wojewódzkich, parlamentarzyści oraz reprezentanci firm współpracujących z obchodzącym jubileusz energetycznym gigantem. Podczas uroczystości historię powstania bełchatowskiej elektrowni przybliżył dyrektor Oddziału Elektrownia Bełchatów Andrzej Legeżyński. - Dzisiaj możemy być dumni z naszych wyników. Jesteśmy pewnym partnerem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju. To od stałych dostaw energii elektrycznej zależy standard naszego życia oraz poziom naszej gospodarki. Mamy zarówno potencjał, jak i chęci, by taką rolę pełnić także w przyszłości - mówi dyrektor Legeżyński. 

 

O tym, jak ważną rolę w historii i rozwoju Bełchatowa odegrała elektrownia, przypominał prezes PGE GiEK Robert Ostrowski. - Bełchatowska elektrownia od dziesięcioleci nadaje ton polskiej energetyce. Nowoczesna i dbająca o środowisko jest liderem energii elektrycznej w kraju. Wieloletnia wysoka pozycja rynkowa i doskonałe wyniki sprawiły, że miasto Bełchatów z dumą posługuje się mianem energetycznej stolicy Polski. 45 lat obecności na gospodarczej mapie Polski zasługują na najwyższe uznanie, Jesteśmy ważną częścią krajowej gospodarki, a dla regionu synonimem dynamicznego rozwoju - podkreśla prezes Ostrowski.

 

Obchodzony jubileusz był także doskonałą okazją do złożenia życzeń i gratulacji przez obecnych na uroczystości gości. Wyrazy uznania wszystkim, którzy tworzyli i nadal tworzą elektrownię złożyła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. - Gratuluję wspaniałego jubileuszu. 45 lat elektrowni to 45 lat historii Bełchatowa, który z małej miejscowości zmienił się w znaczące miasto na mapie naszego kraju. Elektrownia Bełchatów to rozwój, praca i godne życie mieszkańców naszego miasta. To Państwo jesteście największym ambasadorem Bełchatowa nie tylko w Polsce, ale także w Europie i na całym świecie, za co z serca dziękujemy. Na kolejne lata życzę ciągłego, nieustającego i dynamicznego rozwoju oraz wiele sukcesów - mówi prezydent Mariola Czechowska

Jednym z ważniejszych punktów koncertu jubileuszowego było wręczenie pamiątkowych statuetek. Otrzymało je 10 zasłużonych pracowników Elektrowni Bełchatów. 

 

Historia wielkich inwestycji, a tym samym historia dynamicznego rozwoju Bełchatowa i całego okręgu sięga grudnia 1960 roku, kiedy w rejonie wsi Piaski odkryto pokłady węgla brunatnego. Zasobność złoża szacowana była na ok. 2 mld ton, dlatego też szybko podjęta została decyzja o budowie Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. Ówczesna Rada Ministrów stosowną uchwałę podjęła jednak dopiero 17 stycznia 1975 r., po kilkunastu latach badań, ekspertyz i prac projektowych. Inwestycja została uznana za szczególnie ważną dla gospodarki narodowej.

 

Prace przy budowie, jak się później okazało, największej w Polsce i na świecie, elektrowni produkującej energię elektryczną z węgla brunatnego ruszyły wkrótce. Po ponad pięciu latach prac, 29 grudnia 1981 r. 1. blok został zsynchronizowany z Krajową Siecią Elektroenergetyczną. Pełną projektowaną moc 4320 MW elektrownia osiągnęła kilka lat później, a dokładnie 12 października 1988 roku, kiedy to do eksploatacji oddany został 12 blok energetyczny. 22 grudnia 2005 r. przekazano plac pod budowę kolejnego, 14 bloku o mocy 833 MW - jego uruchomienie nastąpiło w 2011 roku.

 

Obecnie w Elektrowni Bełchatów działa 12 bloków (po wyłączeniu w drugiej połowie 2019 r. najstarszego bloku nr 1) o łącznej mocy maksymalnej 5120 MW – co stanowi prawie 50 proc. mocy elektrycznej w całej Polskiej Grupie Energetycznej. Jak czytamy na oficjalnej stronie elektrowni, w 2018 roku produkcja energii elektrycznej osiągnęła 32,6 TWh, a do jej wyprodukowania zużyto 44,1 mln ton węgla. To nowoczesne, w wysokim stopniu zautomatyzowane przedsiębiorstwo wytwarza prawie 22 proc. rocznej produkcji krajowej energii elektrycznej i aż 68 proc. w tej opartej na węglu brunatnym. Produkując najtańszą energię elektryczną w Polsce przy jednoczesnym bardzo wysokim wskaźniku dyspozycyjności, bełchatowska elektrownia zajmuje wiodącą pozycję wśród wszystkich wytwórców energii elektrycznej w kraju. Można więc śmiało powiedzieć, że serce polskiej energetyki bije w Bełchatowie.

AP

 

>>>>> Fotogaleria z obchodów 45-lecia Elektrowni Bełchatów 

 

 

  Podczas uroczystego koncertu jubileuszowego wyróżniono zasłużonych pracowników elekrowni Podczas uroczystego koncertu jubileuszowego wyróżniono zasłużonych pracowników elekrowni

 

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020