joombig banner rotation images

Menu

Dawny hotel robotniczy nie tylko zyska nowy wyglad, ale przede wszystkim będzie budynkiem niskoemisyjnymDawny hotel robotniczy nie tylko zyska nowy wyglad, ale przede wszystkim będzie budynkiem niskoemisyjnym

 

Prace termomodernizacyjne w budynku przy ulicy Czaplinieckiej 5 postępują zgodnie z harmonogramem. Wymienione zostały już okna i drzwi, trwa montaż instalacji gazowej i elektrycznej. Kolejne etapy to m.in. remont ścian, dachu i centralnego ogrzewania. Wszystko powinno być gotowe w grudniu.

 

Do końca roku Odra, bo o niej mowa, zyska nowy wygląd. Jednak nie o estetykę budynku tylko chodzi, a o głęboką termomodernizację dofinansowaną ze środków unijnych. Głównym powodem dużego zużycia energii grzewczej jest nadmierna ucieczka ciepła. Najczęściej przenika ono na zewnątrz budynku przez nieodpowiednio zaizolowane ściany zewnętrzne, okna, dach oraz podłogę przy gruncie. Kluczem do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, a co za tym idzie obniżenie kosztów jego ogrzewania przy jednoczesnej poprawie komfortu termicznego, jest termomodernizacja budynku.

 

Przebudowa budynku przy ulicy Czaplinieckiej 5 ruszyła w grudniu ub.r. i prowadzona jest wielotorowo. Wykonawca, bełchatowska firma Sanel, rozpoczął od wymiany blisko 600 okien i drzwi. Teraz przyszedł czas na prace związane z instalacjami elektryczną i gazową. W częściach wspólnych stare oprawy świetlówkowe zastąpią nowoczesne oprawy typu LED. W ramach termomodernizacji wykonana zostanie także wewnętrzna instalacja gazowa, która obejmie także montaż kuchni gazowych we wszystkich lokalach mieszkalnych.

 

Kolejne etapy obejmą termoizolację stropodachu oraz ocieplenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Ponadto w dawnym hotelu robotniczym wymieniona zostanie instalacja wewnętrzna centralnego ogrzewania – położone zostaną nowe rury oraz grzejniki z zaworami termostatycznymi. Prace przewidują także wymianę starych wodomierzy na te umożliwiające ich odczyt radiowy. Dodatkowo wentylację grawitacyjną zastąpi mechaniczna, dzięki czemu możliwy będzie odzysk ciepła na poziomie minimum 55 proc. Trwająca termomodernizacja obejmie także montaż pomp ciepła oraz wykonanie instalacji do cyfrowego odbioru platform telewizyjnych.

 

Prace mają zakończyć się w grudniu, wtedy też komfort mieszkających w Odrze 102 rodzin zdecydowanie się poprawi. – Kompleksowa termomodernizacja pozwoli na poprawę efektywności energetycznej tego budynku, zmniejszenie kosztów jego eksploatacji a także poprawę estetyki w samym centrum Bełchatowa. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu komfort 102 rodzin mieszkających w Odrze zdecydowanie się poprawi – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz.

 

Przypomnijmy, że Odra to drugi po Felku budynek komunalny, w którym przeprowadzona zostanie tak gruntowna i szeroka modernizacja. Dzięki wszystkim pracom, które kosztować będą blisko 9,3 mln zł, a na które miasto pozyskało niemal 5 mln zł unijnego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (gospodarka emisyjna), budynek stanie się niskoemisyjny. Inwestycja zgodnie z harmonogramem powinna zakończyć się w grudniu 2020 roku.

 

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020