joombig banner rotation images

Menu

 

Nabożeństwo ekumeniczne w Bełchatowie wspólnie poprowadzili ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, i ks. bp Marek IzdebskirekNabożeństwo ekumeniczne w Bełchatowie wspólnie poprowadzili ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, i ks. bp Marek Izdebski


Dobiega końca łódzki Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Od 18 stycznia w regionie odbywały się spotkania ekumeniczne. W Bełchatowie duchowni i wierni Kościołów katolickiego oraz ewangelicko-reformowanego spotkali się w niedzielę, 26 stycznia. Nabożeństwu przewodniczył ks. bp Marek Izdebski, a homilię wygłosił ks. abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

 


Od „Modlitwy przebaczenia i pojednania” rozpoczęło się bełchatowskie spotkanie ekumeniczne, które zorganizowała parafia ewangelicko-reformowana w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zebrani – duchowni i wierni katoliccy oraz protestanccy - wspólnie wysłuchali Słowa Bożego i homilii ks. abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.


W spotkaniu ekumenicznym udział wzięli również zaproszeni goście, a wśród nich m.in. prezydent miasta Mariola Czechowska, wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański, a także przewodniczący rady miejskiej Piotr Wysocki. - Spotkania w tak zacnym gronie, wizyta księdza arcybiskupa to dla nas zawsze wielka radość, wielkie szczęście i wielkie święto. Dziękujemy – powiedziała prezydent Mariola Czechowska.


Otwartość, wspólnota, dialog i przebaczenie na tych m.in. pojęciach opiera się szeroko rozumiany ruch ekumeniczny w świecie. Każdego roku chrześcijanie różnych wyznań spotykają się, by razem modlić się o jedność. O niej właśnie mówił arcybiskup Ryś: - Budowanie jedności ma miejsce wtedy, kiedy należymy do Chrystusa! Wtedy nie ma kłopotu z posłuszeństwem, akceptacją, a nawet z podziwem dla takiego, czy innego lidera w Kościele. Bo my wiemy, że ten jest tylko dobrym pasterzem, ten jest tylko dobrym liderem w jakimkolwiek Kościele, kto sprawia, że ja jestem bliżej Jezusa, a nie bliżej niego. Wtedy buduje się jedność. – Masz poczucie jedność – mówi dalej metropolita łódzki – to znaczy, że czujesz dobro, czynisz dobro, życzysz dobrze, modlisz się o wzrost i wyzwolenie.


Hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan brzmi „Życzliwymi bądźmy”. O tym, co to znaczy, mówił gospodarz spotkania, ks. bp Marek Izdebski. Przypomniał on również, że właśnie mija 20 lat od podpisania deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu jako pomostu łączącego katolików i protestantów, budującego wzajemną życzliwość.


O jedność chrześcijan wierni pamiętali też podczas modlitwy powszechnej, którą poprowadził ks. prałat Zbigniew Zgoda, dziekan dekanatu bełchatowskiego. Na zakończenie wspólnego błogosławieństwa udzielili arcybiskup Ryś i biskup Izdebski.

 

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła. Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw.

KZB


>>> Fotorelacja ze spotkania ekumenicznego w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Bełchatowie

 

W ekumenicznym spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miastaW ekumenicznym spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta

 

O tym, jak rozumieć jedność chrześcijan, mówił podczas homilii arcybiskup Grzegorz RyśO tym, jak należy rozumieć pojęcie jedności chrześcijan, mówił podczas homilii arcybiskup Grzegorz Ryś

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020