Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Potrzebę częstszego wywozu odpadów BIO wspólnoty moga zgłosić do magistratuPotrzebę częstszego wywozu odpadów BIO wspólnoty moga zgłosić do magistratu

 

Wspólnoty mogą zgłaszać potrzebę interwencyjnego odbioru odpadów BIO. W przypadku przepełnienia brązowych pojemników, wystarczy skontaktować się z Wydziałem Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi. Odbiór odpadów na zgłoszenie będzie odbywać się do końca marca. W następnych miesiącach zgodnie z harmonogramem śmieci wywożone będą raz w tygodniu.

 

W okresie zimowym, czyli od grudnia do marca, zgodnie z harmonogramem odpady BIO sprzed bloków odbierane są raz w miesiącu. Okazuje się, że w niektórych przypadkach jest to niewystarczające. Dlatego też magistrat zdecydował o uruchomieniu interwencyjnego wywozu śmieci organicznych. Zarządcy nieruchomości zostali poinformowani, że mogą zgłaszać przypadki przepełnienia brązowych pojemników. Wystarczy taką informację przesłać drogą mailową do Wydziału Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi bełchatowskiego magistratu. W lutym i marcu na podstawie takiego zgłoszenia spółka Eko-Region będzie dodatkowo odbierać odpady BIO.

 

Wspólnoty mogą także sygnalizować potrzebę dostawienia dodatkowych pojemników przy swoich blokach. Przy planowaniu zwiększenia ilości brązowych kubłów należy jednak pamiętać, że od kwietnia odpady BIO będą odbierane częściej niż obecnie, bo raz w tygodniu. Jeśli jednak wspólnota mieszkaniowa uzna, że przy konkretnym bloku konieczna jest większa liczba pojemników – wystarczy taką informację przekazać do wskazanego wydziału do 29 lutego.

 

Żółty, zielony, niebieski, szary i brązowy – pojemniki na śmieci nie bez powodu różnią się kolorami. Każdy z nich przypisany jest bowiem do innych odpadów. Ostatni z wymienionych, czyli brązowy, przeznaczony jest na odpady biodegradowalne. Są to odpady pochodzenia organicznego, które poddają się biologicznemu rozkładowi. Najprościej mówiąc, śmieci organiczne to głównie resztki roślinne, czyli np. skoszona trawa, liście oraz odpady kuchenne – fusy z kawy i herbaty, obierki warzyw i owoców czy skorupki jajek. Uwaga! Bioodpady wyrzucamy bez opakowań i worków!

 

Przeczytaj więcej: Jak prawidłowo segregować śmieci

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl