Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Jak informują służby, w Bełchatowie sytuacja jest stabilnaJak informują służby, w Bełchatowie sytuacja jest stabilna - mieszkańcy nie zgłaszali żadnych szkód

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Łodzi ostrzega przed silnym wiatrem. W porywach może wiać z prędkością nawet do 100 km/h. W Bełchatowie na ten moment nie odnotowano żadnych zdarzeń związanych mocniejszymi podmuchami wiatru. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje do godz. 21 w poniedziałek, 10 lutego. IMGW zaleca ostrożność i apeluje o śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej.

 

Nad Polskę dotarł niż Sabina, który przyniósł silny wiatr - jego prędkość w górach może dochodzić nawet do 200 km/h. W województwie łódzkim porywy wiatru mają być niższe, sięgające maksymalnie 90 km/h. W Bełchatowie sytuacja jest stabilna, służby nie odnotowały żadnych zgłoszeń związanych ze skutkami silnego wiatru.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Łodzi wydał ostrzeżenie drugiego stopnia. Oznacza to, że wiatr może uszkodzić budynki i dachy, łamać drzewa a także powodować utrudnienia komunikacyjne. Jednym ze skutków silniejszych podmuchów mogą być także przerwy w dostawie prądu. – Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia – czytamy w komunikacie IMGW.

 

Czy możemy zabezpieczyć się przed skutkami mocno wiejącego wiatru? Koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych bełchatowskiego magistratu, Wojciech Łągwa, radzi odpowiednio zabezpieczyć balkony, ogródki i podwórka. – Należy także pamiętać o nieparkowaniu samochodów w pobliżu drzew. Bezpieczniej jest znaleźć miejsce nie narażone na spadające konary – dodaje Wojciech Łągwa.

 

Aby jak najbardziej zminimalizować negatywne skutki silnego wiatru, należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. – Na balkonach czy przed domami uprzątnijmy luźne przedmioty. Ważne, żeby nie przebywać w pobliżu słupów energetycznych. Przede wszystkim jednak, jeśli nie musimy wychodzić, zwyczajnie pozostańmy w domu. Istnieje ryzyko, że przy silniejszym podmuchu możemy zostać uderzeni przez luźny przedmiot – tłumaczy komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej Piotr Barasiński. Warto także pamiętać, aby podczas podróży samochodem jechać ze zmniejszoną prędkości i uważnie obserwować sytuację na drodze.

 

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje do godz. 21 w poniedziałek, 10 lutego. Wiatr będzie wiać z południowego zachodu i zachodu ze średnią prędkością około 40 km/h, w porywach dochodzić może nawet do 90 km/h. Informacje o silnym wietrze wysłane zostało także do wszystkich mieszkańców Bełchatowa korzystających z aplikacji BLISKO. W każdej chwili można ją bezpłatnie pobrać i zainstalować, po to, by na bieżąco śledzić wszelkie informacje z miasta. Mowa nie tylko o zagrożeniach pogodowych, ale także miejskich inwestycjach, utrudnieniach w ruchu czy wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Nowością są także komunikaty alergiczne oraz powiadomienia dotyczące zdrowego odżywiania.

 

AP

 

Użytkownicy aplikacji BLISKO na bieżąco otrzymują m.in. komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczneUżytkownicy aplikacji BLISKO na bieżąco otrzymują m.in. komunikaty i ostrzeżenia meteorologiczne

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl