Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Węgrzy kolejny raz z rzędu spędzają zimowe ferie w BełchatowieMłodzież z Csongrádu wizytę w Bełchatowie rozpoczęła od zwiedzania magistratu

 


Do Bełchatowa przyjechali uczniowie, nauczyciele i pracownicy urzędu miasta z węgierskiego Csongrádu. Goście spędzą u nas najbliższy tydzień. Spotkanie w magistracie, zwiedzanie miasta, wycieczki, zajęcia i warsztaty z uczniami III LO to tylko niektóre z zaplanowanych na ten czas atrakcji.

 


Odwiedziny młodych Węgrów w okresie zimowym to już tradycja, podobnie zresztą jak letnie wyjazdy bełchatowskiej młodzieży do Csongrádu. A wszystko to w ramach wymiany mieszkańców między partnerskimi miastami, praktykowanej od kilku lat.


Jedenastoosobową grupę młodzieży, opiekunów oraz przedstawicieli magistratu z Csongrádu przywitał sekretarz miasta Artur Kurzeja. – Cieszę się, że przyjęliście zaproszenie prezydent miasta Marioli Czechowskiej i odwiedziliście Bełchatów. Wymiana mieszkańców między naszymi miastami to integracja, budowanie pozytywnych relacji i nawiązywanie nowych przyjaźni między dziećmi i młodzieżą. Życzę miłego pobytu, wielu niezapomnianych wrażeń oraz owocnej współpracy – powiedział Artur Kurzeja.


Węgrzy gościć będą w Bełchatowie sześć dni, tj. do 15 lutego. Na ten czas miasto zaplanowało mnóstwo spotkań, wycieczek oraz zajęć sportowo-rekreacyjnych. Młodzieży i opiekunom z Csongrádu towarzyszyć będą uczniowie i nauczyciele III Liceum Ogólnokształcącego. - Wizyta gości z Csongrádu to dla nas zawsze ważne wydarzenie. Przygotowujemy się do niego od dawna. Planujemy różnorodne zajęcia, warsztaty i spotkania. Wszystko po to, by nasi partnerzy z Węgier czuli się u nas jak najlepiej - mówi Małgorzata Załęczna, wicedyrektor III LO. 

 

Program wizyty jest bardzo napięty. Goście zwiedzili już bełchatowski magistrat, zapoznali się z historią miasta i jego herbu. Odwiedzili także Muzeum Regionalne, a przed nimi wizyta w PGE Gigantach Mocy. W trakcie spacerów poznają ciekawe miejsca i zabytki Bełchatowa. Będzie też czas na sportowe szaleństwa na miejskim lodowisku i ściance wspinaczkowej. W planach są również dwie wycieczki: do Warszawy, gdzie goście odwiedzą m.in. Centrum Nauki Kopernik, oraz do Fabryki Bombek w Piotrkowie Trybunalskim.


Podczas integracyjnej wizyty nie może zabraknąć spotkań z rówieśnikami. Zajęcia naukowe, artystyczne, muzyczne, plastyczne to wszystko dla gości przygotowali licealiści z Mickiewicza. Jednym z punktów programu jest oczywiście nauka języków węgierskiego i polskiego. Przypomnijmy, że współpraca między bełchatowskim III LO a gimnazjum im. Batsányi János w Csongrádzie trwa już kilku lat. Młodzież jest w stałym kontakcie. Przez kilka miesięcy przygotowują wspólny projekt w języku niemieckim. W tym roku tematem międzynarodowych warsztatów były ulubione posiłki Polaków i Węgrów („Mein lieblingsessen”). Efekty współpracy można zobaczyć na wystawie w miejskim liceum. - To już czwarty wspólny projekt tego typu. W poprzednich edycjach skupialiśmy się na takich tematach, jak "Moje miasto", "Mój pokój" i "Moje Hobby". Tym razem postawiliśmy na kulinaria. Muszę przyznać, że młodzież z obu krajów podeszła do sprawy z ogromnym zaangażowaniem - dodaje Małgorzata Załęczna. 


KZB

 

Wymiana mieszkańców między między Bełchatowem a Csongrádem to już tradycjaWymiana mieszkańców między Bełchatowem a Csongrádem to już tradycja

 

Pobyt młodych Węgrów w Bełchatowie potrwa do soboty, 15 lutegoPobyt młodych Węgrów w Bełchatowie potrwa do soboty, 15 lutego

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020