joombig banner rotation images

Menu

 

Biblioteczny Czytak to duże udogodnienie dla osób niewidomych i słabowidzącychZ bibliotecznego Czytaka korzystać mogą przede wszystkim osoby niewidome i słabowidzące

 

Odtwarzacz cyfrowej książki mówionej Czytak trafił właśnie do bełchatowskiej biblioteki. To duże udogodnienie dla osób niewidomych i słabowidzących. Urządzenie jest przenośne, proste w obsłudze i umożliwia wgranie i odsłuch książek mówionych, a tych w zasobach miejskiej biblioteki jest ponad 2 tys.

 

 

Czytelnicy bełchatowskiej biblioteki, którzy borykają się z dysfunkcją wzroku, mogą już korzystać ze specjalnego odtwarzacza mp3 z wbudowanym głośnikiem, dyktafonem i dźwiękowym zegarem. A wszystko to w ramach nowej usługi, którą do swojej oferty właśnie dołączyła Miejska i Powiatowa Bibloteka Publiczna.

 

Czytak, bo o nim mowa, to przenośne urządzenie, dostosowane przede wszystkim do odtwarzania książek mówionych. Nagrania są w języku polskim, a jego włączenie i wyłączenie sygnalizowane jest odrębnym dźwiękiem. Posiada ono również wiele funkcji dodatkowych, w tym możliwość zatrzymywania i przewijania słuchanego tekstu. Jeśli czytelnik będzie chciał zrobić sobie przerwę, wystarczy, że naciśnie odpowiedni przycisk. Ponowne odtwarzanie rozpocznie się od miejsca, w którym włączona została pauza. Czytak ma również opcję nagrywania oraz szybkiego wyboru lektury.

 

Dla wymagających czytelników przygotowano różne formaty nagrań. W urządzenie wybudowany jest również łatwy w obsłudze dyktafon, dzięki któremu można przygotować własne notatki głosowe. Ważne jest też to, że klawiatura Czytaka posiada duże, dobrze wyczuwalne przyciski, nie ma natomiast elementów dotykowych. Dzięki temu czytelnik nie musi się obawiać, że przez przypadek wciśnie coś niepożądanego. Ponadto nagrań słuchać można albo przez głośnik, albo przez słuchawki. W zestawie z urządzeniem jest również ładowarka.

 

– Czytak jest poręczny, bardzo prosty w obsłudze, brzmi czysto, głośno i dobrze odtwarza niskie tony. Dla osób niewidomych lub słabowidzących to duże udogodnienie. Cieszymy się, że nasi czytelnicy będą teraz mieli łatwiejszy dostęp do wszystkich audiobooków – mówi Magdalena Forusińska, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie.

 

Na użytkowników Czytaka w miejskiej bibliotece czeka ponad 2 tys. książek dźwiękowych. Zbiór ten jest sukcesywnie uzupełniany. Wśród wszystkich audiobooków znajdują się nie tylko powieści, ale również lektury szkolne, książki historyczne oraz utwory dla dzieci. Są też różnego rodzaju poradniki, książki popularnonaukowe czy reportaże. Pełna lista dostępnych tytułów znajduje się TUTAJ

 

Ten specjalistyczny sprzęt wraz z dostępnymi audiobookami wypożyczyć można w siedzibie głównej, przy ul. Kościuszki 9. Jest to usługa całkowicie bezpłatna. Jednorazowo na kartę pamięci urządzenia wgrywanych jest dziesięć książek dźwiękowych. Z urządzenia czytelnik może korzystać przez 30 dni. Podobnie jak w przypadku książek tradycyjnych istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu Czytaka, pod warunkiem, że nikt nie będzie na niego czekał.

 

„Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Edycja 2019” to ogólnopolski projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” i dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

KZB

 

Czytaka można już wypożyczać

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020