Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa została zakończona przed czasemTegoroczna kwalifikacja wojskowa w związku z obecną sytuacją w kraju została zakończona przed czasem

 

Ponad 300 osób z Bełchatowa miało stanąć w kwietniu przed Powiatową Komisją Lekarską. Z powodu aktualnej sytuacji w kraju, wywołanej koronawirusem, tegoroczna kwalifikacja wojskowa została przerwana. Rocznik 2001 będzie musiał poczekać najprawdopodobniej do przyszłego roku.

 


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydował o wcześniejszym zakończeniu kwalifikacji wojskowej 2020 roku. W całym kraju powiatowe komisje lekarskie już przerwały pracę, a wezwania do stawienia się do kwalifikacji między 16 marca a 30 kwietnia straciły ważność. Ma to oczywiście związek z sytuacją zagrożenia epidemicznego.


W Bełchatowie kwalifikacja wojskowa rozpocząć się miała dopiero 1 kwietnia. Wiadomo już jednak, że rocznik podstawowy 2001 teraz do niej nie przystąpi. Prawdopodobnie będzie to możliwe dopiero w przyszłym roku. Sytuacja taka dotyczy około 300 bełchatowian. Za rok na komisję lekarską będą musiały się zgłosić najpewniej dwa roczniki.


- Działania te mają na celu szeroko rozumianą profilaktykę. Chodzi bowiem o to, by zapobiegać wszelkimi możliwymi sposobami rozprzestrzenianiu się koronawirusa – mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. – Ponieważ kwalifikacja wojskowa w Bełchatowie miała odbyć się dopiero na początku przyszłego miesiąca, nie wysyłaliśmy jeszcze żadnych wezwań, nie musimy więc niczego odwoływać – dodaje Wojciech Łągwa.

 

Kwalifikacja wojskowa najczęściej odbywa się w pierwszym kwartale każdego roku. Przypomnijmy, że od 2009 roku służba wojskowa nie jest już obowiązkowa, co oznacza, że do wojska wstępują tylko ci, którzy tego chcą. Nie zmienia to jednak faktu, że na każdym wezwanym spoczywa obowiązek stawienia się przed powiatową komisją lekarską w celu ustalenia określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Coroczna kwalifikacja wojskowa to też m.in. jeden z etapów rekrutacji do ochotniczej służby wojskowej.


KZB

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020