Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Rząd wprowadził kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z Covid-19Rząd wprowadził kolejne restrykcje, które mają pomóc w walce z Covid-19

 

Bełchatowskie biblioteka, muzeum, MCK, a także Giganty Mocy i Kino Kultura, czyli wszystkie miejskie placówki kultury, będą zamknięte do odwołania. Podobnie jak inne tego typu jednostki w całym kraju. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po ogłoszeniu przez rząd stanu epidemii, przedłużyło bowiem zawieszenie ich działalności. Rząd wprowadził także kolejne obostrzenia w walce z koronawirusem - m.in. zakaz wychodzenia z domu.

 


Bełchatowskie placówki kultury, podobnie jak inne polskie jednostki, swoją działalność zawiesiły już 12 marca. Najpierw mówiło się o dwutygodniowej przerwie. Teraz wiadomo już, że będzie ona trwała do odwołania. Taką decyzję w ostatnich dniach podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawieszenie działalności dotyczy wszystkich kin, bibliotek, centrów kultury, a także muzeów, archiwów i wszystkich jednostek o charakterze kulturalnym.


24 marca, podczas konferencji prasowej, rząd ogłosił podjęcie kolejnych kroków, które mają pomóc w walce z COVID-19. Mowa m.in. o zakazie wychodzenia z domu. To znaczy ma być ono ograniczone do absolutnego minimum, takiego jak wyjście do pracy, do sklepu, wyprowadzenie psa czy wizyta w aptece lub u lekarza. Do "codziennych potrzeb" zaliczono także spacer, bieganie czy jazdę na rowerze. Jednak należy zachować bezpieczną odległość. Przemieszczać można się także w celu pomocy starszym lub innym osobom w potrzebie. Nie można korzystać z bulwarów, parków oraz placów zabaw. Chodzić mogą razem najwyżej dwie osoby, chyba że są rodziną. Kolejne restrykcje dotyczą poruszania się komunikacją publiczną. Ma być w niej mniej pasażerów - maksymalnie tyle ile połowa miejsc siedzących. Ograniczenia zostały również wprowadzone w przypadkach mszy św., pogrzebów czy innych religijnych praktyk – może w nich uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący nabożeństwo.

 

>>> Szczegóły: www.gov.pl


Rząd zapowiedział, że kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł, a w działaniach weryfikujących pomoże policji wojsko.


Takie obostrzenia mają być stosowane do 11 kwietnia, czyli do Wielkanocy. Trzeba dodać, że nadal obowiązują poprzednie ograniczenia, które rząd wprowadził 13 marca. Mowa m.in. o zamknięciu miejsc rozrywki, restauracji, pubów, galerii handlowych czy kontrolach na wszystkich polskich granicach.

 

AD-A

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020