Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga osobom w kwarantannie domowej, m.in. dostarczając żywność fot./MOPS BełchatówMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga osobom w kwarantannie domowej, m.in. dostarczając żywność          fot./MOPS Bełchatów

 

Każdego dnia przybywa zakażonych koronawirusem, rośnie także liczba osób objętych kwarantanną. Ministerstwo Zdrowia informuje, że na godz. 10.00 w czwartek 2 kwietnia jest ich już blisko 184 tysiące. Wszyscy pozostający w domowej izolacji mogą liczyć na wsparcie z wielu miejsc, m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

 

Jednym z działań podejmowanych w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa jest izolacja osób, które miały kontakt z chorymi na COVID-19 oraz wracających do kraju z zagranicy, czyli objęcie ich 14-dniową kwarantanną. Obecnie (stan na godz. 10.00 w czwartek 2 kwietnia) w całej Polsce taki środek zapobiegawczy zastosowany został wobec 183 tys. 95 osób. W województwie łódzkim kwarantanną objętych jest 4666 mieszkańców, a w samym powiecie bełchatowskim – 505.

 

Kwarantanna to czas izolacji społecznej, który często wiąże się z wieloma problemami – szczególnie dla osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych. Nie są one jednak pozostawione same sobie – mogą liczyć na szeroką pomoc różnych instytucji.

 

Co możesz zrobić?

 

Zadzwoń do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Bełchatowski MOPS uruchomił specjalne numery telefonów – 505 957 655 oraz 798 910 109 – służące do kontaktu w sprawie zgłaszania do pomocy żywnościowej osób objętych kwarantanną. Informację można również przekazać faxem. 44 635 28 84.

 

Uwaga!

 

Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej.

 

Policjant pomoże!

 

Funkcjonariusze policji, którzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy przebywasz w domu, szczególną uwagę będą zwracać na osoby samotne, starsze czy niepełnosprawne. Informacje o takich osobach przekażą do ośrodka pomocy społecznej.

 

Ważne!

 

Pracownik socjalny ośrodka pomocy społecznej skontaktuje się z osobami poddanymi kwarantannie i potrzebującymi pomocy telefonicznie. Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich i możliwe ograniczenie ryzyka dalszego rozwoju epidemii.

 

Ciepły posiłek w domu

 

W sytuacji, kiedy osoba starsza, samotna czy niepełnosprawna, bądź rodzina - nie jest w stanie sama zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, takiej pomocy udzieli samorząd.

 

Posiłki i produkty żywnościowe będą dostarczana przez wyznaczone osoby we współpracy z wolontariuszami organizacji pozarządowych. Ośrodek pomocy społecznej współpracuje także z miejscową jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej. Te służby także mogą rozwozić posiłki i produkty żywnościowe dla Ciebie.

 

Potrzebujesz pomocy psychologa?

 

Zadzwoń do właściwego ośrodka pomocy społecznej. W Bełchatowie osoby objęte kwarantanną mogą korzystać ze wsparcia psychologicznego pod numerem telefonu 518 705 681. Telefoniczne wsparcie psychologiczne udzielane jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-15.30.

Ważne!

Osoby po leczeniu szpitalnym wymagającym choćby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych powinny mieć usługi przyznane w trybie pilnym.

 

AP/gov.pl

 

Na co moga liczyzc osoby objete kwarantanna

 

pomoc mops grafika

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl