joombig banner rotation images

Menu

Połączenie pracy zdalnej z jednoczesną nauką dzieci to nie lada wyzwanie dla rodzicówPołączenie pracy zdalnej z jednoczesną nauką dzieci to nie lada wyzwanie dla rodziców

 

W związku z koronawirusem bardzo dużo firm przeszło w tryb pracy zdalnej, a pracownicy wypełniają swoje obowiązki zawodowe w domach. Jednocześnie od 12 marca w domach są dzieci, które z powodu zamkniętych szkół uczą się online. Dla wielu z nas taka sytuacja to spore wyzwanie. Jak pogodzić pracę zdalną i naukę dzieci? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek.

 

Stan epidemii i obowiązujące w związku z nim rozporządzenia spowodowały całkowitą zmianę organizacji naszego życia zawodowego i domowego. Wielu rodziców musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości - opiekują się dziećmi, które nie chodzą do przedszkola lub szkoły, zajmują się domem, a jednocześnie pracują zdalnie.

 

Sytuacja wydaje się prostsza, gdy mamy dziecko w wieku szkolnym. Wówczas może ono sobie samo poradzić z niektórymi czynnościami i obowiązkami. Zupełnie inaczej to wygląda, kiedy mamy w domu biegającego przedszkolaka lub płaczące niemowlę. Dzięki kilku prostym zasadom można jednak jednocześnie efektywnie pracować zdalnie i opiekować się pociechami. Wystarczy odpowiedni harmonogram dnia, w którym rozplanujemy wykonywanie zawodowych obowiązków i przerwy.

 

Musimy wyjaśnić naszym dzieciom, oczywiście w sposób dostosowany do ich wieku, że nasza obecność nie oznacza, że mamy możliwość ciągłej zabawy i rozmowy z nimi. Warto także ustanowienia stref w mieszkaniu, by stało się ono funkcjonalnym miejscem do pracy i odpoczynku. Dobrym pomysłem jest także ustanowienie z partnerem zmianowego systemu pracy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak połączyć pracę zdalną i opiekę nad dziećmi.

 

Biuro i szkoła w domu – praktyczne rady

 

  • Działaj według dotychczasowego schematu - wstań rano i wyszykuj siebie i dzieci, tak jakbyście mieli wyjść do pracy i szkoły. Dzięki temu nie będziesz musiała myśleć w ciągu dnia o zrobieniu dzieciom śniadania i ubraniu ich.
  • Zanim przystąpisz do swojej pracy poświęć chwilę uwagi dzieciom, usiądźcie wspólnie i porozmawiajcie lub pobawcie się, wytłumacz im obecną sytuację, ustalcie jakieś reguły.
  • Podziel swoją pracę na przykład na trzy części, a w każdej z przerw poświęć czas dzieciom i ich zadaniom, tak aby nie zostawić wszystkiego na późne popołudnie.
  • Nie myśl o gotowaniu, wieczorem możesz przygotować coś na kilka dni, wystarczy odgrzać.
  • Naucz dziecko samodzielności i zachęcaj do samodzielnej zabawy.
  • Zainwestuj w słuchawki - jeśli praca wymaga częstych rozmów telefonicznych to słuchawki bluetooth będą doskonałym rozwiązaniem (będzie można np. przewijać maleństwo i jednocześnie rozmawiać przez telefon).
  • Skup się! To nie taka prosta sprawa, ale na czas pracy zapomnij o obowiązkach domowych, a jeśli twoje dziecko ma drzemki w ciągu dnia - wykorzystaj je na pracę.
  • W niektórych zawodach swoją pracę możemy wykonać później, np. po południu. Jeśli jest taka możliwość to świetnie, dzięki temu możesz rano i do południa spędzić czas z dziećmi i pomóc im w nauce, a później poświęcić czas swojej pracy.
  • Jeżeli masz taką możliwość i nie jesteś samotnym rodzicem - zaangażuj do opieki nad dziećmi partnera (męża / żonę) lub kogoś z kim ty i dzieci utrzymujecie na co dzień kontakty, wymieniajcie się opieką, zróbcie wspólny grafik - to na pewno ułatwi wam zadanie.

 

Wiele cennych porad dotyczących pracy zdalnej i połączenia jej z opieką nad dziećmi można znaleźć na stronach rządowych – gov.pl.

AP

 

Porady dotyczące pracy zdalnej można znaleźć na stronach rządowych fot./ gov.plPorady dotyczące pracy zdalnej można znaleźć na stronach rządowych                                                                                                         fot./ gov.pl

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020