Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Mimo epidemii koronawirusa miejskie świetlice wspierają swoich podopiecznych Mimo epidemii koronawirusa miejskie świetlice wspierają swoich podopiecznych


Choć restrykcje związane z epidemią koronawirusa stopniowo są łagodzone, to zarówno szkoły, jaki placówki świadczące usługi opiekuńcze jeszcze do 24 maja pozostają zamknięte. Nie oznacza to jednak, że nie działają. Wręcz przeciwnie. Najlepszym tego przykładem są podlegające pod Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie świetlice dla dzieci, a także Środowiskowy Dom Samopomocy „Koniczynka”.

 


Jednym z wielu zadań bełchatowskiego MOPS-u jest koordynowanie działalności dwóch świetlic dla dzieci – socjoterapeutycznej oraz środowiskowej. Ze wsparcia Steru i Promyka obecnie korzysta ponad 20 najmłodszych bełchatowian. Na pomoc np. w odrabianiu lekcji podopieczni obu placówek mogą liczyć także teraz, w czasie trwania pandemii. Bezpośrednie spotkania zastąpiły rozmowy telefoniczne oraz kontakt mailowy. W ten sposób wychowawcy tłumaczą dzieciom zagadnienia z języka polskiego, języków obcych i innych przedmiotów humanistycznych, pomagają także opanować materiał z zakresu matematyki, fizyki czy chemii. Pomoc w procesie zdalnej edukacji to również przygotowywanie wydruków zadawanych przez nauczycieli np. kart pracy. Nie we wszystkich domach jest bowiem dostęp do komputera i Internetu.

 

– Dla dzieci świadomość obecności kogoś, kto w każdej chwili podpowie i pokieruje, jest bardzo ważna. Szczególnie teraz, kiedy nie mają one bezpośredniego kontaktu ani z nauczycielami, ani z rówieśnikami. W obecnej sytuacji zdalna pomoc pozwala im zachować poczucie bezpieczeństwa i pewność, że podołają nowym wyzwaniom – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.


Wsparciem wychowawców objęte są całe rodziny. Pracownicy świetlic monitorują sytuację i na bieżąco rozwiązują pojawiające się problemy wychowawcze i edukacyjne. Podpowiadają rodzicom, jak radzić sobie z niewłaściwymi zachowaniami pociech, jak rozwijać dobre relacje rodzinne, eliminować kłótnie rodzeństwa, gdzie aktualnie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia przemocą i agresją. W czasie rozmów wychowawcy przypominają rodzicom o potrzebie stałego kontaktu ze szkołą, monitorowaniu postępów edukacyjnych dzieci. Stale dopytują o trudności i potrzeby.

 

Zdalną opiekę i codzienne wsparcie dla swoich podopiecznych zorganizował również Środowiskowy Dom Samopomocy „Koniczynka” w Bełchatowie. Mogą oni każdego dnia kontaktować się telefonicznie zarówno z opiekunami, jak i psychologiem. Podczas takich rozmów zachęcani są do dzielenia się swoimi przemyśleniami, obawami czy potrzebami. Ponadto terapeuci osób wymagających większej uwagi sami kontaktują się ze swoimi podopiecznymi, pomagają w robieniu zakupów, dostarczają środki ochrony bezpośredniej, a także pilnują terminów wizyt lekarskich. Co ważne, do podopiecznych „Koniczynki” każdego dnia z ciepłym posiłkiem przyjeżdżają również druhowie z bełchatowskiej OSP. Z takiej formy pomocy korzysta obecnie 17 osób.


KZB

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl