Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Podczas 12 akcji mobilnej zbiórki bełchatowianie oddali ponad 125 l krwiPodczas 12 akcji mobilnej zbiórki przy Gigantach Mocy bełchatowianie oddali ponad 125 l krwi

 

Od poniedziałku 1 czerwca ponownie uruchomiony zostanie stacjonarny Punkt Pobrań Krwi przy ul. Edwardów. Oznacza to, że cieszące się dużym zainteresowaniem bełchatowian zbiórki ambulansowe dobiegają końca. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi po raz ostatni przyjedzie do Bełchatowa w środę 27 maja. Osoby chcące oddać krew będą mogły to zrobić przy Gigantach Mocy między godziną 9.00 a 12.00.

 

 

Krew ratuje zdrowie i życie. Podawana jest pacjentom wymagających przewlekłego leczenia krwią i jej składnikami, pacjentom z chorobami nowotworami, kobietom rodzącym, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym zabiegów operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi. W czasie epidemii koronawirusa zapotrzebowanie na krew jest jeszcze większe niż zazwyczaj.

 

 

Obowiązujące obostrzenia spowodowały, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prowadziły zbiórkę w Mobilnych Punktach Pobrań. Podobnie było w Bełchatowie – przy Gigantach Mocy można było oddawać krew od końca marca. Początkowo ambulans przyjeżdżał raz w tygodniu, okazało się jednak to niewystarczające. Bełchatowianie pokazali, że można na nich liczyć i wzorowo zdali egzamin ze społecznej odpowiedzialności. Zainteresowanie było tak duże, że przez ostatni miesiąc przy Gigantach Mocy krwiobus parkował dwa razy tygodniowo – w poniedziałki i środy. Podczas zakończonych już 12 zbiórek chęć oddania krwi zadeklarowało 352 mieszkańców, ostatecznie zakwalifikowanych zostało 278. Łącznie oddali oni ponad 125 l krwi.

 

 

Ambulans do Bełchatowa zawita jeszcze tylko raz – w środę 27 maja. Krew będzie można oddać między godz. 9 a 12. Ma to związek z tym, że od 1 czerwca swoją działalność wznawia stacjonarny Punkt Pobrań przy ul. Edwardów 3a. Będzie on czynny w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8.00 – 10.30.

 

 

Kto możne oddać krew

 

 

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia; krwiodawcą można być do ukończenia 65. roku życia. Aby oddać krew, konieczne jest spełnienie kilku warunków:

 

  • krwiodawca nie może ważyć mniej niż 50 kg,
  • krwiodawca musi być zdrowy,
  • stan fizjologiczny krwiodawcy musi pozwalać na pobranie krwi (krwi nie pobiera się od kobiet ciężarnych, matek karmiących, osób, u których występuje gorączka, schorzenia przewlekłe, niedobory odporności).

 

 

Krew po pobraniu jest badana, aby uniknąć ewentualnego przeniesienia występujących u dawcy chorób, o których istnieniu mógł nie wiedzieć.

 

 

Obecnie wywiad z przyszłym krwiodawcą obejmuje także pytania dotyczące odbytych niedawno podróży, ewentualnego kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem oraz tego, czy osoba zgłaszająca się do punktu krwiodawstwa nie powinna przechodzić domowej kwarantanny. Szczególną uwagę zwraca się na objawy grypopochodne oraz podwyższenie temperatury ciała i ogólne samopoczucie osoby chcącej oddać krew.

 

AP

 

krew gov

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020