Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Od 30 maja w przestrzeni otwartej nie będziemy musieli nosić maseczek, o ile zachowamy 2-metrowy odstępOd 30 maja w przestrzeni otwartej nie będziemy musieli nosić maseczek, o ile zachowamy 2-metrowy odstęp

 

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej oraz limitu osób w sklepach i punktach gastronomicznych – takie m.in. obostrzenia znosi rząd w ramach kolejnego, czwartego etapu odmrażania gospodarki. Otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego, czyli minimum 2 m odstępu. Część nowych zasad zacznie obowiązywać od najbliższej soboty 30 maja, kolejne – od 6 czerwca.

 

 

Wchodzimy w czwarty etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Dokładny terminarz powrotu do tzw. nowej normalności na konferencji prasowej27 maja przedstawił premier Mateusz Morawiecki. - Od czasu kiedy wykryto pierwszy przypadek minęło prawie trzy miesiące. Na początku pandemii wybraliśmy metodę trudną. Postawiliśmy sobie jasne cele. Polegał on na tym, żeby nigdy nie brakło łóżek i respiratorów. Udało się to zrealizować. Nigdy nie musieliśmy dokonywać trudnych wyborów tak jak Włosi czy Hiszpanie. Dane świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad epidemią w sposób bardziej sprawny niż kraje Europy Zachodniej. Polska może w związku z tym podejmować inne decyzje niż inne kraje. Dlatego możemy przejść do kolejnego etapu odmrażania gospodarki – podkreśla premier.

 

 

Maseczka albo dystans społeczny

 

 

Od 30 maja sporo się zmieni w codziennym życiu. Nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że zachowany będzie odstęp minimum 2 m od innych osób. Będzie więc można spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki, o ile dochowamy odpowiedniego dystansu społecznego. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, niepełnosprawne, oraz te, które zasłaniają usta i nos.

 

 Maseczek nie będziemy musieli nosić także w pracy (jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne) oraz restauracji (przy zajmowaniu miejsca przy stole).

 

Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

 

 

Zniesienie limitów osób w sklepach, kościołach, restauracjach

 

 

Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, natomiast klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

 

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

 


Zgromadzenia i wesela do 150 osób

 

 

Od soboty 30 maja w przestrzeni otwartej będzie można organizować zgromadzenia, w których udział weźmie najwyżej 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Należy jednak podkreślić, Główny Inspektor Sanitarny może przedstawić rekomendację, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

 

Z kolei od 6 czerwca możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w której udział weźmie do 150 osób. Co ważne, weselnicy będą zwolnieni z obowiązku noszenia maseczek.

 

 

Kina, teatry, baseny i salony masażu

 

 

Od 6 czerwca w ściśle określonych warunkach sanitarnych swoją działalność mogą wznowić instytucje kultury (kina, teatry, filharmonie), obiekty sportowe (baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki) oraz  rekreacyjne (sauny, solaria, salony masażu i tatuażu).

 

Szczegółowe zasady IV etapu odmrażania gospodarki oraz powrotu do tzw. nowej normalności znaleźć można na rządowej stronie www.gov.pl.

 

AP

 

4 1

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020