Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W wyborach prezydenckich 2020 można głosować w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnieW wyborach prezydenckich 2020 można głosować w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie

 

W niedzielę, 12 lipca, odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Chętni mogą się jeszcze dopisać do spisu wyborców a także zadeklarować zamiar głosowania przez pełnomocnika lub korespondencyjnego. W tym ostatnim przypadku należy się pospieszyć – termin upływa bowiem we wtorek, 30 czerwca. Przypominamy także o udogodnieniach, z jakich mogą skorzystać niepełnosprawni wyborcy.

 

 

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę, 12 lipca. To czas wakacyjnych wyjazdów, dlatego dobrze jest zaplanować podróż także pod kątem możliwości oddania głosu. Czasu nie ma dużo, szczególnie jeśli chodzi o chęć głosowania korespondencyjnego. Taki zamiar można bowiem zgłosić do wtorku, 30 czerwca. Wyjątkiem są osoby, które przebywają na kwarantannie – mają one czas do 7 lipca. Z kolei osoby, które kwarantannie poddane zostaną po tym dniu, o możliwość głosowania korespondencyjnego będą mogły zawnioskować do 10 lipca.

 

Ważne! Jeśli wyborca w pierwszej turze głosował korespondencyjnie, przed II turą nie musi składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy będzie dostarczony na ten sam adres, na jaki został wysłany poprzednio.

 

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

 

Jednym z łatwiejszych sposobów na zagłosowanie poza miejscem zamieszkania jest dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, w którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów. Można to zrobić za pomocą platformy ePUAP lub bezpośrednio w urzędzie. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można składać do 7 lipca w Zespole ds. Ewidencji Danych Osobowych przy ul. Czyżewskiego 7.

 

Wpisanie się do spisu wyborców nie jest jedynym sposobem na zagłosowanie poza miejscem zameldowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, możemy wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy, gdzie jesteśmy wpisany do spisu wyborców (najczęściej to gmina, w której wyborca jest zameldowany). O wydanie takiego zaświadczenia można wnioskować do 10 lipca do godz. 13:00 w Zespole ds. Ewidencji Danych Osobowych przy ul. Czyżewskiego 7.

 

Ważne! Zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest jednorazowo. Oznacza to, że jeśli wyborca je zgubi lub zniszczy, nie otrzyma duplikatu. W takiej sytuacji nie będzie on mógł także oddać głosu w lokalu, gdzie jest ujęty w spisie wyborców.

 

Uprawnienia wyborców niepełnosprawnych

 

Osoba niepełnosprawna może głosować osobiście w lokalu obwodowej komisji wyborczej właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z kodeksem wyborczym na terenie każdego miasta przynajmniej połowa lokali wyborczych musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przypadku Bełchatowa na 28 Obwodowych Komisji Wyborczych wspomniany wymóg spełnia 16. Obwieszczenie Prezydenta Miasta Bełchatowa, które zawiera pełną listę siedzib OKW, także lokali wyborczych przyjmujących niepełnosprawnych wyborców, dostępne jest w załączniku poniżej oraz TUTAJ.

 

Oprcz głosowania w wybranym przez siebie lokalu, wyborca może skorzystać z przysługujących mu dodatkowych uprawnień:

 

  • z prawa do głosowania korespondencyjnego i zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.
  • z pomocy pełnomocnika, który w jej imieniu odda głos. Może nim być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Aby skorzystać z tej możliwości należy do 3 lipca złożyć odpowiedni wniosek w Zespole ds. Ewidancji Danych Osobowych bełchatowskiego magistratu przy ul. Czyżewskiego 7.

 

Ważne! Miasto zapewnia osobom niepełnosprawnym bezpłatny dowóz do lokalu wyborczego. Wystarczy w dniu wyborów zgłosić taką potrzebę w magistracie dzwoniąc pod numer 44 733 52 10.

 

 

AP

Załączniki:
Download this file (Granice obwodów wyborczych.pdf)Granice obwodów wyborczych[ ]1453 kB

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl