joombig banner rotation images

Menu

Z bezpłatnej mammografii skorzystać mogą panie w wieku 50-69 latZ bezpłatnej mammografii skorzystać mogą panie w wieku 50-69 lat

 

Można już zapisywać się na bezpłatną mammografię. W lipcu, po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, do Bełchatowa przyjadą dwa mammobusy. Pierwszy stanie na placu Narutowicza, drugi przy ul. Budryka. Najbliższy termin wypada w poniedziałek, 6 lipca.

 

 

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia z końcem czerwca swoją działalność wznowiły mobilne punkty mammograficzne. Wynika to z luzowania obostrzeń związanych z COVID-19. Tym samym z ogólnopolskiego „Programu Profilaktyki Raka Piersi” ponownie skorzystać mogą panie w wieku 50-69 lat. Akcja dedykowana jest kobietom, które w danym momencie nie leczą się z powodu nowotworu piersi i przez ostatnie dwa lata nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u albo też otrzymały wcześniej zalecenie powtórzenia badania. Co ważne, uczestniczki programu powinny być ubezpieczone, ale nie muszą mieć skierowania od lekarza.

 

Panie, które chciałyby w tym miesiącu wykonać mammografię, do wyboru mają kilka terminów. Mammobus Medica przyjedzie do Bełchatowa najpierw 6 lipca, a następnie 13, 14 i 15 lipca. Tradycyjnie zaparkuje on na placu Narutowicza w okolicy sceny plenerowej Miejskiego Centrum Kultury.

 

Na badanie można zapisać się telefoniczne – 42 254 64 10 lub 517 544 004 lub za pośrednictwem strony internetowej www.medica.org.pl. Wcześniejsze umówienie wizyty zapobiegnie tworzeniu się kolejek. W trakcie rejestracji potrzebne będą PESEL i numer telefonu.

 

Na mammografię w mobilnym punkcie zgłaszać się mogą także kobiety nieobjęte programem. W przypadku pań poniżej 50. roku życia badanie takie jest płatne, a jego koszt to 80 złotych. Więcej informacji uzyskać można w Wydziale Spraw Społecznych w bełchatowskim magistracie pod nr tel. 44 733 52 09.

 

Kilka dni później, 23 i 24 lipca, do Bełchatowa przyjedzie mammobus LUX MED. Stanie on na parkingu przy ulicy Budryka 69, obok marketu. Pierwszego dnia mobilna pracownia czynna będzie od godz. 10.00 do godz. 17.00, drugiego – między godz. 8.00 a 15.00. I w tym przypadku warto się wcześniej zarejestrować, a można to zrobić na dwa sposoby – telefonicznie pod numerem 586 662 444 lub drogą elektroniczną na http://www.mammo.pl/formularz.

 

Przypomnijmy, że mammografia to badanie profilaktyczne, które pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą żadne zmiany chorobowe. Współczesne mammografy cyfrowe wykrywają kilkumilimetrowe zmiany, a ich czułość w przypadku raka piersi wynosi 80-95 procent. Warto też pamiętać, że dobry wynik poprzedniej mammografii nie zwalnia nas z obowiązku kolejnych kontroli. Zaleca się, by kobiety po 40 roku życia na kontrolną mammografię stawiały się co dwa lata, a gdy skończą 50 lat - co rok. Nie wolno też zapominać, że w profilaktyce raka piersi ważne jest systematyczne samobadanie.

 

KZB

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020