Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

Elektroniczne wnioski na dofinansowanie do wyprawki szkolnej przyjmowane są od 1 lipcaElektroniczne wnioski o dofinansowanie m.in. do wyprawki szkolnej przyjmowane są od 1 lipca


Blisko 900 wniosków o przyznanie świadczenia „Dobry Start” wpłynęło już do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bełchatowie. W lipcu dokumenty składać można wyłącznie drogą elektroniczną. Tradycyjna rejestracja ruszy 1 sierpnia. Z kolei osoby, które w poprzednich latach pobierały świadczenie 500 plus, w tym roku nie muszą składać wniosków.

 


By w lipcu złożyć wniosek o 300 plus za pośrednictwem internetu, skorzystać można z kilku platform: Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), portalu informacyjno-usługowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - empatia.mpips.gov.pl oraz z bankowości elektronicznej. Od 1 sierpnia będzie też można zrobić to za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP - epuap.gov.pl. W taki sam sposób przyjmowane są wnioski o świadczenia alimentacyjne i rodzinne.


Mieszkańcy, którzy chcieliby złożyć dokumenty w formie papierowej – w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Dąbrowskiego 2 lub za pośrednictwem Poczty Polskiej, muszą poczekać do 1 sierpnia. Szczegółowe informacji na temat organizacji pracy MOPS-u w tym okresie podane zostaną wkrótce na stronie www.mopsbelchatow.pl.


Nadal jednak aktywne będą platformy internetowe, co oznacza, że od 1 sierpnia będziemy mieć wybór, czy wniosek złożymy elektronicznie, czy tradycyjnie.


Bełchatowianie coraz chętniej wybierają drogę internetową. Od początku lipca z tej właśnie formy skorzystało 889 wnioskodawców. To duże udogodnienie – po pierwsze unikamy kolejek, po drugie wniosek przesyłamy szybko i sprawnie, po trzecie - w dobie epidemii koronawirusa, który wciąż jest groźny, to najbezpieczniejszy sposób załatwiania urzędowych spraw. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, wysyłajmy wnioski za pośrednictwem wybranej platformy elektronicznej, a tym samym dbajmy o zdrowie swoje i innych.


Przypomnijmy, że o dofinansowanie z rządowego programu 300 plus starać się może rodzic, opiekun prawny lub fizyczny uczącego się dziecka, które nie ukończyło 20. roku życia, a także rodzice uczniów niepełnosprawnych w wieku do 24 lat. Świadczenie „Dobry Start” przyznawane jest raz w roku na zakup wyprawki szkolnej. Kwota 300 zł wypłacana jest bez względu na osiągany przez rodzinę dochód. Co ważne, jeśli prawidłowo wypełniony i kompletny wniosek złożymy w lipcu lub sierpniu, pieniądze otrzymamy do 30 września 2019 roku. Natomiast jeśli dokumenty wpłyną do MOPS-u między 1 września a 30 listopada, na wypłatę świadczenia trzeba będzie poczekać do 2 miesięcy.


Pamiętajmy też, że osoby, którym w ubiegłym roku przyznano świadczenie 500 plus, nie składają wniosków o to świadczenie wychowawcze w 2020 roku, a to dlatego że zgodnie z nowelizacją ustawy od 2021 roku zmienia się okres rozliczeniowy, a ten bieżący zostaje automatycznie wydłużony do maja 2021 roku. Wnioski na nowy okres zasiłkowy przyjmowane będą w formie elektronicznej od 1 lutego 2021 roku, a w formie papierowej od 1 kwietnia 2021 roku.


KZB

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020