Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 W drugiej turze wyborów prezydenckich, podobnie jak w pierwszej, bełchatowianie głosują w 28 lokalach wyborczych

W drugiej turze wyborów prezydenckich, podobnie jak w pierwszej, bełchatowianie głosują w 28 lokalach wyborczych

 

Trwa druga tura wyborów prezydenckich 2020. Do godz. 17:00 frekwencja wynosiła 53,24 proc. We wszystkich 28 lokalach wyborczych głosowanie przebiega spokojnie. Na oddanie swojego głosu mamy czas do godz. 21:00.

 

 

W Bełchatowie głosować może blisko 45 tys. mieszkańców. Z tego prawa w niedzielę, 12 lipca, do godz. 17:00 skorzystało 53,24 proc. wszystkich uprawnionych do głosowania (do godz. 12:00 frekwencja wynosiła 26,87 proc.). W żadnej z 28 Okręgowych Komisji Wyborczych nie odnotowano jakichkolwiek zakłóceń czy incydentów. Głosowanie przebiega spokojnie. Lokale wyborcze, podobnie jak dwa tygodnie temu, czynne będą do godz. 21.

 

Wykaz 28 lokali wyborczych w Bełchatowie, w tym 16 dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się TUTAJ oraz w załączniku.Jak prawidłowo oddać głos?


Do wskazanego lokalu wyborczego przychodzimy z dokumentem tożsamości ze zdjęciem (dowodem osobistym, paszportem lub legitymacją studencką). Bez tego nie będziemy mogli wziąć udziału w wyborach. Następnie odbieramy od członka komisji kartę do głosowania, co potwierdzamy własnoręcznym podpisem na liście wyborców.


Każda karta powinna mieć ścięty prawy górny róg, a do tego zawierać wydrukowaną pieczęć Państwowej Komisji Wyborczej i odciśniętą pieczęć komisji obwodowej. Zanim przystąpimy do głosowania, warto zwrócić uwagę, czy otrzymaliśmy właściwie przygotowaną i ostemplowaną kartę. W razie wątpliwości należy zgłosić się do członków komisji.


Na jednostronicowej karcie widnieją nazwiska dwóch kandydatów, którzy w I turze otrzymali najwięcej głosów. Aby nasz głos był ważny, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata, stawiamy znak „X”, czyli co najmniej dwie przecinające się w obrębie kratki linie. Jeżeli postawimy znak „X” w kratkach obok obu kandydatów albo nie postawimy go wcale, nasz głos będzie nieważny. Informacja o tym, jak poprawnie oddać głos umieszczana jest też na dole każdej karty. Wypełniona kartę wrzucamy do przezroczystej urny.


Bezpieczne głosowanie w czasie pandemii

 

Gdy wchodzimy do lokalu, musimy po pierwsze zasłonić usta i nos maseczką ochronną, przyłbicą czy inną częścią garderoby, po drugie zdezynfekować dłonie dostępnymi przy wejściu środkami lub założyć rękawiczki jednorazowe. Co ważne, członek komisji w celu weryfikacji naszej tożsamości może poprosić nas o odsłonięcie twarzy. W takiej sytuacji maseczkę ściągamy tylko na chwilę. Pamiętajmy również o obowiązku zachowywania dystansu społecznego.

 

Pierwszeństwo głosowania

 

Zgodnie z najnowszymi przepisami wyborcy powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do lat 3, a także osoby niepełnosprawne tym razem mogą głosować poza kolejnością.

 

Cisza wyborcza


Przypomnijmy, że do momentu zamknięcia lokali obowiązuje cisza wyborcza. Nie wolno więc prowadzić żadnej agitacji wyborczej, zabronione jest jakiekolwiek publiczne zachęcanie do oddania głosu na któregokolwiek z kandydatów czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Dotyczy to również działań w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny – nawet do 5 tys. złotych.

KZB

 

Załączniki:
Download this file (Obwody wyborcze.pdf)Obwody wyborcze[ ]1461 kB

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020