Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 Wysoką jakość wody w Bełchatowie potwierdzają m.in. kontrole sanepidu Wysoką jakość wody w Bełchatowie potwierdzają m.in. kontrole sanepidu

 

Jest czysta, zdrowa, wolna od bakterii i drobnoustrojów – tak stan bełchatowskiej wody ocenia sanepid. Wyniki badań z ostatniego półrocza potwierdzają również, że nasza kranówka bogata jest ponadto w składniki mineralne.

 

 

Badania wody w naszym mieście prowadzane są przez niezależne laboratoria i odbywają się dwutorowo. Regularnie sprawdzają ją Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Bełchatowie oraz laboratoria spółki Wod.-Kan. Wyniki testów zewnętrznych i wewnętrznych są bez zarzutu. Wszystkie kontrole potwierdzają także bardzo dobrą jakość bełchatowskiej wody.

 

- Woda, którą spożywają bełchatowianie, pochodzi z ujęć głębinowych, jest więc bogata w składniki mineralne, m.in. magnez, wapń, sód, potas, wodorowęglany. Zanim trafi do naszych domów, poddawana jest ona napowietrzaniu i filtracji przez złoża piaskowe. Najmniejsze ziarna piasku mają mniej niż 1,5 mm grubości. Stale dbamy również o bezpieczeństwo mikrobiologiczne – mówi Piotr Pierzchała, prezes spółki Wod.-Kan.

 

Nadzór nad stanem wody pitnej Wod.-Kan. prowadzi systematycznie, zgodnie z harmonogramem, a próbki do badań pochodzą z różnych części miasta. Jak wynika z oceny okresowej za pierwsze półrocze 2020 r., przygotowanej właśnie przez bełchatowski sanepid, wewnętrzny monitoring kontrolny i przeglądowy przebiegał bardzo dobrze.

 

- Nasze laboratorium posiada certyfikat PCA (Polskiego Centrum Akredytacji), co potwierdza, ze spełniamy najwyższe międzynarodowe normy. Jest to gwarancja rzetelności, terminowości oraz wiarygodności prowadzonych przez nas badań – dodaje prezes Pierzchała.

 

Woda sprawdzana jest pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym, a wszystko zgodnie z ogólnopolskimi normami. Podczas badania mikrobiologicznego analizuje się ilości bakterii chorobotwórczych takich, jak np. bakterie grupy coli, a także ogólną liczbę drobnoustrojów. Analiza fizykochemiczna z kolei pozwala ustalić poziom zanieczyszczenia wody, w tym m.in. jej pH, twardość, mętność czy obecność żelaza, manganu.

 

Cały czas prowadzony jest też biomonitoring. Do tego celu wykorzystywanych jest osiem małż słodkowodnych, czyli żywych wskaźników zanieczyszczeń.

KZB

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020