Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny, bełchatowianie złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci BełchatowianW 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny, bełchatowianie złożą kwiaty pod pomnikiem Pamięci Bełchatowian

 

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W tym roku przypada jego 76. rocznica. Bełchatowianie oddadzą hołd walczącym w tym wielkim zrywie. Punktualnie o godz. 17:00 zawyją syreny, aby bełchatowianie zatrzymali się na chwilę i wspomnieli bohaterów powstania.

 

 

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy spotkają się przy pomniku Pamięci Bełchatowian, który znajduje się przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościuszki 2). O „Godzinie W” – 17:00 na ulicach Bełchatowa słychać będzie syreny alarmowe. Miasto zatrzyma się na minutę, aby oddać hołd poległym i ocalałym powstańcom. Wspólne odśpiewanie hymnu, przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów – to kolejne punkty miejskiej uroczystości. Podobnie, jak w latach poprzednich i tym razem w okolicy budynku urzędu miasta stanie kilkanaście krzyży, a na nich tabliczki z nazwiskami poległych powstańców. Mają one symbolizować wydarzenia, jakie miały miejsce 76 lat temu. Przechodniom będą natomiast rozdawane kartki z kalendarza z datą 1 sierpnia 1944 rok. 

 

Powstanie Warszawskie trwało dokładnie 63 dni, zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Był to największy zryw wolnościowy w historii II wojny światowej. Jak podają źródła historyczne do walki z Niemcami okupującymi stolicę Polski od 1939 roku, stanęło prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej. W wyniku zrywu Warszawa legła w gruzach, zginęło około 17 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. ludności. Powstanie Warszawskie było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Do dziś jest ono symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

 

Przy okazji 76. rocznicy jego wybuchu warto przypomnieć historię Bronisława „Bruna” Hellwiga, potomka bełchatowskiego rodu, który walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem Batalionu Parasol, brał udział w najbardziej niebezpiecznych akcjach, m.in. w zamachu na dowódcę SS i policji Franza Kutscherę. Podczas jednej z akcji, a potem w powstańczych walkach został ciężko ranny. Zmarł w lipcu 1945 roku.

 

 

Syreny w godzinę „W” – treningiem systemu wykrywania i alarmowania

 

Uruchomienie syren 1 sierpnia o godz. 17:00, podobnie jak w latach poprzednich, będzie jednocześnie treningiem systemu wykrywania i alarmowania. Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Łódzkiego syreny będą wyć ciągiem przez minutę.

 

Testy odbędą się w całym kraju. Wszystko po to, aby sprawdzić czy system działa poprawnie. Jest on także okazją, aby w praktyce przećwiczyć umiejętność uruchamiania takiego systemu. Syreny, w ramach krajowego systemu w sytuacji pokoju i stanach nadzwyczajnych, włącza się bowiem wyłącznie w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia.

 

Czytaj: Zawyją syreny alarmowe - to tylko test

 

ADA

Powstanie Warszawskie - obchody 2020

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020