Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Procedura pobierania wymazów jest całkowicie bezpieczna i trwa zaledwie kilka minut

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wytypowała kolejne osoby do badania na obecność koronawirusa. Mowa o około 70 mieszkańcach, którzy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną. To już piąta akcja, którą magistrat prowadzi we współpracy z bełchatowskim sanepidem oraz wojewodą łódzkim. Punkt drive-thru, podobnie jak wcześniej, stanął na parkingu przy ul. Staszica.

 

 

Mobilny punkt pobrań, w którym pobierane są próbki na obecność wirusa SARS-Cov-2, składa się z kilku sekcji. Pierwsza to strefa oczekiwania, podczas której osoby skierowane na badanie powinny przygotować dokumenty. Kolejna – strefa ewidencji – to miejsce, gdzie dokument należy okazać. W ostatniej strefie pobierane są wymazy. – Cała procedura trwa kilka minut i, co bardzo istotne, odbywa się bez opuszczania pojazdu przez osoby badane. Wszystko odbywa się w reżimie sanitarnym z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa. Chodzi o to, by uchronić przed zakażeniem obsługę punktu oraz wytypowanych do badań mieszkańców – mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w bełchatowskim magistracie, który nadzoruje badania. Informację o wyniku testu osobom badanym w ciągu kilku dni przekazuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bełchatowie.

 

Punkt drive-thru stanął w Bełchatowie już po raz piąty. Tym razem do wykonania badań pod kątem obecności koronawirusa wytypowanych zostało blisko 70 pozostających w kwarantannie mieszkańców, którzy mogli mieć kontakt z osobą zakażoną. W sumie podczas wszystkich dotychczasowych akcji badaniem objęto około 400 osób.

 

Przy organizacji mobilnego punktu pobrań miasto ściśle współpracuje z bełchatowskim sanepidem, wojewodą łódzkim oraz Wojskami Obrony Terytorialnej (to właśnie specjalnie przygotowani i przeszkoleni żołnierze tej formacji pobierają w Bełchatowie wymazy). Miasto odpowiedzialne jest m.in. za zabezpieczenie miejsca, jego wygrodzenie i oznakowanie strefy, w czym pomagają także funkcjonariusze Straży Miejskiej. – Walka z epidemią koronawirusa to dla samorządu ogromne wyzwanie, zarówno finansowe jak i organizacyjne. Od samego początku prowadzimy wiele działań zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za walkę z wirusem na naszym terenie – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

AP

 

 

 

Informację o wynikach osoby badane otrzymają w ciągu kilku dniInformację o wynikach osoby badane otrzymają w ciągu kilku dni

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020