Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 Kwiaty po Pomnikiem Bełchatowian złożyła prezyden Mariola Czechowska, wiceprezydenci oraz Prawodniczący Rady MiejskiejKwiaty po Pomnikiem Bełchatowian złożyła prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydenci oraz Prawodniczący Rady Miejskiej

 

Bełchatowianie oddali hołd walczącym w Powstaniu Warszawskim. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00 w mieście zawyły syreny, a mieszkańcy zatrzymali się na chwilę, by w zadumie uczcić bohaterów 1944 roku. Chwilę potem złożono także kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian przy kościele farnym.

 

 

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie. Walka z okupantem trwała 63 dni i zakończyła się kapitulacją 3 października. Mimo tego, że w wyniku toczonych bojów zginęło około 17 tys. powstańców i ponad 150 tys. cywilów a sama stolica legła w gruzach, Powstanie Warszawskie jest symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

 

Miejskie obchody 76. rocznicy tamtych wydarzeń odbyły się przed kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Kościuszki. Mieszkańcy spotkali się 5 minut przed godziną „W”. Punktualnie o 17:00 zawyły syreny alarmowe, a miasto zatrzymało się, by w ten symboliczny sposób oddać hołd poległym i ocalałym powstańcom. Po odśpiewaniu hymnu, wspólnej modlitwie i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień, uczestnicy uroczystości wraz z prezydentem Bełchatowa Mariolą Czechowską, wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Bełchatowie Piotrem Wysockim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bełchatowian.

 

- Mamy olbrzmymi luksus życia w dobie pokoju. Gdyby nie powstańcy warszawscy, gdyby nie żołnierze września 1939 roku, gdyby nie przedstawiciele podziemia antynazistowskiego i antykomunistycznego, być może tego luksusu byśmy nie mieli. Powstanie Warszawskie uczy nas patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i poszanowania tradycji. Składając kwiaty dajemy świadectwo temu, jak ważne są dla nas wartości, o jakie z bezgranicznym poświęceniem przed 76 laty walczyli powstańcy - mówił wiceprezydent Łukasz Politański.

 

>>> Zobacz: fotogaleria z obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

 

Od lat stałym punktem uroczystości upamiętniających powstanie jest ustawienie w centrum miasta drewnianych krzyży. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa, postawione one zostały tylko przez budynkiem Urzędu Miasta. Przechodzącym obok mieszkańcom członkowie Centralnego Archiwum Strzeleckiego rozdawali ulotki stylizowane na kartę z kalendarza z datą 1 sierpnia 1944 r, na których zawarto najważniejsze informacje o Powstaniu Warszawskim.

 

AP

 

 Przed Urzędem Miasta ustawione zostały drewniane krzyże symbolizujące poległych w walkach powstańczychPrzed Urzędem Miasta ustawione zostały drewniane krzyże symbolizujące poległych w walkach powstańczych

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl