Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

 

 Jak co roku bełchatowianie uczczą rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"Jak co roku w sierpniu bełchatowianie uczczą rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"


W tym roku przypada 40. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Miejskie uroczystości poświęcone temu wydarzeniu zaplanowano na niedzielę, 23 sierpnia. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową i nabożeństwo w intencji związkowców odbędą się w kościele farnym.

 


Tradycyjnie w drugiej połowie sierpnia bełchatowianie wspominają podpisanie porozumień sierpniowych, które legły u podstaw powstania NSZZ „Solidarność”. Od tego momentu mija właśnie 40 lat.


Jak co roku miejskie obchody tej rocznicy odbędą się w parafii pw. Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki 2. Tu, z boku wejścia do kościoła, od 2000 roku znajduje się tablica poświęcona „Solidarności”. Właśnie pod nią na znak pamięci o działaczach NSZZ „Solidarność”, którzy "wystąpili w obronie prawdy i dodności człowieka", o godz. 11:45 bełchatowianie złożą kwiaty. Kwadrans później rozpocznie się uroczysta msza św. W obchodach rocznicowych udział wezmą m.in. przedstawiciele samorządu i związkowcy Regionu Piotrkowskiego NSZZ „Solidarności”.


Przypomnijmy, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał 17 września 1980 roku na skutek zawarcia 21 porozumień sierpniowych - Szczecin - Gdańsk - Jastrzębie Zdrój oraz Huta Katowice - 1980 r. Te właśnie postulaty strajkujących wywieszone zostały na bramie Stoczni Gdańskiej. Najważniejsze z nich dotyczyły utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego i zapewnienia prawa do strajku.


Od ogłoszenia żądań stoczniowców do momentu ich podpisania przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i rząd minęło kilka dni. Doszło do tego dokładnie 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku. Ostatecznie rejestracja NSZZ „Solidarność” przez Sąd Najwyższy nastąpiła 10 listopada 1980 roku w Warszawie.

 


KZB

 

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl