Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Budynek przy Placu Wolności 10 będzie dwukondygnacyjny, a mieścić się w nim będzie m.in sala warsztatów kulinarnychBudynek przy Placu Wolności 10 będzie dwukondygnacyjny, a mieścić się w nim będzie m.in sala warsztatów kulinarnych

 

Przebudowa kamienicy przy Placu Wolności, gdzie ma powstać Centrum Integracji Społecznej, idzie pełną parą. To część dużego projektu, czyli rewitalizacji śródmieścia. Wcześniej wyremontowany został sam plac oraz dziesięć zabytkowych kamienic. Roboty, które prowadzi bełchatowska firma Sanel, kosztować będą blisko 3,5 mln zł.


Rewitalizacja śródmieścia ruszyła w 2017 roku. Pierwszy etap obejmował przebudowę Placu Wolności, w kolejnym wyremontowanych zostało 10 zabytkowych budynków zwanych Kamienicami Tkaczy. Teraz miasto realizuje kolejną część projektu – przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku przy Placu Wolności 10. Prace na placu budowy są mocno zaawansowane.


Wykonawca rozpoczął od rozbiórki dwóch budynków gospodarczych oraz wyburzenia strychu. W kolejnej fazie remontu wybudowane zostały przyłącza kanalizacji deszczowej, przebudowano przyłącza wody i kanalizacji sanitarnej. W ramach prac wybudowana zostanie również kanalizacja teletechniczna, projekt przewiduje ponadto montaż wewnętrznej instalacji elektrycznej, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.


Obecnie prowadzone są prace związane z budową drugiej kondygnacji. Ostatecznie piętrowy budynek będzie miał powierzchnię 248,5 mkw. Na parterze znajdą się sala warsztatów kulinarnych oraz sala wielofunkcyjna. Z kolei na piętrze mieścić się będą pomieszczenia administracyjne oraz licząca ok. 100 mkw. powierzchnia do wynajęcia. Po zakończeniu prac budynek zostanie przekazany Miejskiemu Centrum Kultury.


Budowa Centrum Integracji Społecznej kosztować będzie 3 mln 489 tys. zł., natomiast koszt całej rewitalizacji śródmieścia to ok. 14 mln zł, z czego ponad 9 mln zł to środki unijne. Do inwestycji dołożyła się również Gmina Kleszczów, która na ten cel przekazała dofinansowanie w wysokości 669,5 tys. zł.

 

>>> Zabytkowe Kamienice Tkaczy są jak nowe

 

Trochę historii

 

Plac Wolności to miejsce szczególne w historii Bełchatowa. Dawniej zwany był Nowym Rynkiem, a w 1935 roku przemianowano go na plac Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym w jej zachodniej części funkcjonowało targowisko, natomiast w wschodniej mieściło się boisko. 11 listopada 1938 roku na placu odsłonięta została tablica upamiętniająca pochodzących z Bełchatowa i gminy Bełchatówek legionistów i członków POW, którzy polegli w walkach 1918-1920. Tablica, która w czasach okupacji była ukrywana, ujrzała światło dzienne w 1988 roku. Wówczas ustawiono ją przed kaplicą pw. św. Stanisława przy ul. Czyżewskiego.

 

Należy także zaznaczyć, że od końca lat 80-tych w samym sercu Placu Wolności stała kolumna z popiersiem Adama Mickiewicza. Tablica mu poświęcona pojawiła się już w setną rocznicę śmierci, czyli w 1955 roku, na postumencie dawnego pomnika Polskiej Organizacji Wojskowej (tablicę poświęconą peowiakom przechowywała podczas wojny i w okresie powojennym Jadwiga Nadana). Pod koniec lat 80. przedwojenny pomnik peowiaków rozebrano, a w jego miejscu stanęła kolumna z wieszczem. Wraz z rozpoczęciem prac rewitalizacyjnych popiersie Mickiewicza zostało przeniesione na ulicę Edwardów. Monument stanął przy III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Edwardów, a jego oficjalne odsłonięcie nastąpiło 21 października 2017 roku, w dwudziestą rocznicę powstania szkoły noszącej imię wieszcza. Na samym zaś Placu Wolności w setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, 11 listopada 2018 roku, odsłonięty został posąg Józefa Piłsudskiego.

 

W samej zaś kamienicy przy Placu Wolności 10 do I wojny światowej mieszkał rosyjski żandarm (Bełchatów znajdował się wówczas w Królestwie Polskim podległym Cesarstwu Rosyjskiemu). W 1963 roku w budynku swoją siedzibę miało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. W tym miejscu miały też początki bełchatowskiego Muzeum Regionalnego.

 

AP

 

Na piętrze nowego Centrum integracji Społecznej będą pomieszczenia administracyjne oraz powierzchnia do wynajęciaNa piętrze nowego Centrum integracji Społecznej będą pomieszczenia administracyjne oraz powierzchnia do wynajęcia

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl