Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Podczas tegorocznych obchodów Dnia bez Samochodu bełchatowianie będą mogli bezpłatnie oznakować swoje roweryPodczas tegorocznych obchodów Dnia bez Samochodu bełchatowianie będą mogli bezpłatnie oznakować swoje rowery

 

Znakowanie rowerów, miasteczko ruchu drogowego oraz prelekcje w szkołach i przedszkolach – tak będą wyglądać bełchatowskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, podczas tegorocznej kampanii nie będzie dużych eventów, a działania promocyjne mają zachęcać mieszkańców do korzystania z alternatywnych środków transportu i dbania o tzw. zeroemisyjność.


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej, która w ten sposób od 2002 roku promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Tegoroczna edycja akcji odbywać się będzie pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”, a głównym tematem ma być dzielenie się mobilnością. Chodzi o zachęcenie do podjęcia działań, które mogą przynieść natychmiastowe skutki i przyczynić się do wyeliminowania zatorów komunikacyjnych, a przez to do rozwiązania problemu zanieczyszczenia oraz emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 


Bełchatów do akcji włącza się już po raz trzeci. Ze względu na epidemię koronawirusa organizowane zazwyczaj między 16 a 22 września eventy zastąpi akcja informacyjno-promocyjna. Zaplanowane zostały m.in. zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach dla dzieci i młodzieży, które poświęcone będą bezpiecznemu poruszaniu się po drodze, po chodnikach i ścieżkach rowerowych. Natomiast we wtorek, 22 września, czyli podczas Dnia bez Samochodu, mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oznakować swoje rowery. Jednoślady, podobnie jak w latach poprzednich, znakować będą policjanci z KPP w Bełchatowie. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy między godz. 9:00 a 12:00 przyjechać swoim rowerem pod Urząd Miasta przy ul. Kościuszki 1. Ponadto magistrat zachęca, aby tego dnia udając się do pracy czy szkoły nie korzystać z samochodu, ale wybrać alternatywny środek transportu. – Możliwości jest naprawdę sporo, mam tutaj na myśli chociażby komunikację miejską, rower czy spacer. Chcemy pokazać, że decydując się na taki sposób przemieszczania wybieramy rozwiązania jak najbardziej korzystne dla środowiska i dla naszego zdrowia – mówi Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu.

 


O tym, jak ważne jest zwiększanie świadomości ekologicznej oraz informowanie o negatywnych konsekwencjach tradycyjnego transportu spalinowego, wie także doskonale mł. spec. Jagoda Nieborak ze Straży Miejskiej, która w ramach ETZT prowadzić będzie zajęcia profilaktyczne w szkołach i przedszkolach. – Zdarza się, że jako dorośli często dajemy dzieciom zły przykład, jeśli chodzi o zachowanie na drodze i poruszanie się po mieście. Zasady bezpieczeństwa należy wpajać od najmłodszych lat, najlepiej zaś robić to przez zabawę. Dlatego w pracy z najmłodszymi sięgamy po różnego rodzaju gry, zagadki i ćwiczenia praktyczne. Uczymy dzieci jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię na pasach i światłach oraz tego, jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie odblasków – tłumaczy strażnik Nieborak i dodaje, że istotną częścią zajęć będzie także nauka elementarnych pojęć związanych z ekologią i ochroną środowiska. – Jestem przekonana, że zachęcanie dzieci i młodzieży do tego, by korzystać z rowerów lub komunikacji miejskiej, przyniesie długofalowe korzyści. Wiadomo, że wzmożony ruch na drogach to nie tylko hałas, ale również emisja szkodliwych zanieczyszczeń. A wszyscy chcemy przecież oddychać świeżym powietrzem.

 


Bełchatów w walce ze smogiem

 


Udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu wpisuje się w tak ważne dla miasta działania ekologiczne. W walce ze smogiem Bełchatów stawia na różnorakie rozwiązania. Mowa tu chociażby o darmowych emzetkach, dopłatach do wymiany pieców czy rozbudowie miejskiej sieci ciepłowniczej. Ale nie tylko. Budynki komunalne i użyteczności publicznej są systematycznie modernizowane i docieplane, na kilku zamontowano elektrofiltry kominowe. Oświetlenie uliczne sukcesywnie wymieniane jest na energooszczędne, poza tym w mieście powstają nowe skwery i zieleńce. Do Bełchatowa przyjechało sześć nowoczesnych autobusów (trzy elektryczne i trzy z silnikiem diesla), które w 2019 roku wzbogaciły tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji.

 


Wszystkie podejmowane przez miasto działania zostały docenione chociażby przez kapitułę międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza ze swoim projektem „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacji zielonych przestrzeni miasta”. Warto podkreślić, że Bełchatów jest też jednym z pięciu polskich miast, dla których została opracowana strategia adaptacji do zmian klimatu.

 

Obecnie trwają prace nad opracowaniem miejskiej strategii elektromobilności. - Jest to dziedzina transportu o dużym potencjale rozwoju i jednocześnie szansa do stymulacji różnych gałęzi gospodarki, nie tylko tej ogólnopolskiej, ale również tej lokalnej. Celem podejmowanych przez nas działań jest troska o środowisko, a przez to poprawa jakości życia naszych mieszkańców – tłumaczy prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

AP

 

W tym roku zajęcia dla najmłodszych dotyczące bezpieczeństwa na drodze prowadzone będą w szkołach i przedszkolachW tym roku zajęcia dla najmłodszych dotyczące bezpieczeństwa na drodze prowadzone będą w szkołach i przedszkolach

 

Plakat akcji "Dzień bez Samochodu"

 

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl