Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Medal za zasługi na rzecz NSZZ "Solidarność" odebrał m.in. wiceprezydent Bełchatowa Dariusz MatyśkiewiczMedal za zasługi na rzecz NSZZ "Solidarność" odebrał m.in. wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz

 

Członkowie regionu piotrkowskiego świętowali 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Podczas uroczystości w MCK PGE Gigantach Mocy wręczono medale zasłużonym działaczom, były także wspomnienia, życzenia i gratulacje.

 

 

31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano Porozumienia Sierpniowe, które dały początek NSZZ „Solidarność”, czyli pierwsza w krajach komunistycznych i niezależna od władz legalna organizacja związkowa. Wydarzenia stały się jednocześnie początkiem przemian ustrojowych w kraju. W sobotę, 12 sierpnia, 40. rocznicę powstania związku świętowali członkowie regionu piotrkowskiego „Solidarności”. W uroczystości, która odbyła się w MCK PGE Gigantach Mocy wzięli udział także parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego.

 

Jednym z ważniejszych punktów obchodów było wręczenie pamiątkowych medali osobom zasłużonym dla związku. Wśród wyróżnionych była także prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. W jej imieniu odznaczenie odebrał wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, który życzył związkowcom kolejnych pięknych jubileuszy, przekazał im także list gratulacyjny od prezydent Marioli Czechowskiej.

 

„ Z wielkim szacunkiem, podziwem i wzruszeniem patrzymy po tych czterech dziesięcioleciach na wydarzenia z sierpnia 1980 roku. „Solidarność” oraz tysiące stojących za nią polskich robotników dało nadzieję na normalność i godność, a także wyzwolenie, demokrację i niepodległą, samorządową Polskę. Zmiany, które zapoczątkowali sprawiły, że żyjemy dziś w wolnym, suwerennym i niepodległym państwie. Przyniosły one także przełom w dziejach narodów Europy Środkowej i Zachodniej. „Solidarność” znana jest na całym świecie, bo to wyjątkowy ruch społeczno-narodowy. Bądźcie więc z siebie dumni, że do niego należycie i budujecie ten największy Związek Zawodowy w Polsce. Tysiącom pracowników dajecie poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Dbacie, aby ich warunki pracy i wynagrodzenie były coraz lepsze, bo godność człowieka jest dla Was najważniejsza” – czytamy w liście prezydent Czechowskiej.

 

Uroczystości, które ze względu na epidemię koronawirusa obchody miały skromną formułę, były także okazją do wspomnień i refleksji nad minionymi czterdziestoma latami oraz rolą, jaką w kształtowaniu pokomunistycznej rzeczywistości odegrał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Na zakończenie wystąpił Jan Pietrzak – legenda opozycji lat 80-tych, odznaczony m.in. Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Odrodzenia Polski za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, Złotym Krzyżem Zasługi a także uhonorowany przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” tytułem zasłużony dla „Solidarności.

AP

 

>>> Fotogaleria: NSZZ "Solidarność"

 

Uroczystości związane z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" odbyły się w MCK PGE Gigantach MocyUroczystości związane z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" odbyły się w MCK PGE Gigantach Mocy

 

Na zakończenie koncertu wystąpił Jan PietrzakNa zakończenie z koncertem wystąpił Jan Pietrzak

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl