Medal za zasługi na rzecz NSZZ "Solidarność" odebrał m.in. wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz
Członkowie regionu piotrkowskiego świętowali 40. rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Podczas uroczystości w MCK PGE Gigantach Mocy wręczono medale zasłużonym działaczom, były także wspomnienia, życzenia i gratulacje.
31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano Porozumienia Sierpniowe, które dały początek NSZZ „Solidarność”, czyli pierwsza w krajach komunistycznych i niezależna od władz legalna organizacja związkowa. Wydarzenia stały się jednocześnie początkiem przemian ustrojowych w kraju. W sobotę, 12 sierpnia, 40. rocznicę powstania związku świętowali członkowie regionu piotrkowskiego „Solidarności”. W uroczystości, która odbyła się w MCK PGE Gigantach Mocy wzięli udział także parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego.
Jednym z ważniejszych punktów obchodów było wręczenie pamiątkowych medali osobom zasłużonym dla związku. Wśród wyróżnionych była także prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. W jej imieniu odznaczenie odebrał wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, który życzył związkowcom kolejnych pięknych jubileuszy, przekazał im także list gratulacyjny od prezydent Marioli Czechowskiej.
„ Z wielkim szacunkiem, podziwem i wzruszeniem patrzymy po tych czterech dziesięcioleciach na wydarzenia z sierpnia 1980 roku. „Solidarność” oraz tysiące stojących za nią polskich robotników dało nadzieję na normalność i godność, a także wyzwolenie, demokrację i niepodległą, samorządową Polskę. Zmiany, które zapoczątkowali sprawiły, że żyjemy dziś w wolnym, suwerennym i niepodległym państwie. Przyniosły one także przełom w dziejach narodów Europy Środkowej i Zachodniej. „Solidarność” znana jest na całym świecie, bo to wyjątkowy ruch społeczno-narodowy. Bądźcie więc z siebie dumni, że do niego należycie i budujecie ten największy Związek Zawodowy w Polsce. Tysiącom pracowników dajecie poczucie bezpieczeństwa i wsparcie. Dbacie, aby ich warunki pracy i wynagrodzenie były coraz lepsze, bo godność człowieka jest dla Was najważniejsza” – czytamy w liście prezydent Czechowskiej.
Uroczystości, które ze względu na epidemię koronawirusa obchody miały skromną formułę, były także okazją do wspomnień i refleksji nad minionymi czterdziestoma latami oraz rolą, jaką w kształtowaniu pokomunistycznej rzeczywistości odegrał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Na zakończenie wystąpił Jan Pietrzak – legenda opozycji lat 80-tych, odznaczony m.in. Krzyżami Komandorskim i Oficerskim Odrodzenia Polski za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, Złotym Krzyżem Zasługi a także uhonorowany przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” tytułem zasłużony dla „Solidarności.
AP
>>> Fotogaleria: NSZZ "Solidarność"
Uroczystości związane z 40. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" odbyły się w MCK PGE Gigantach Mocy