Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Tradycyjnie pod koniec września bełchatowianie wspominać będą wydarzenia związane z Polskim Państwem PodziemnymTradycyjnie pod koniec września bełchatowianie wspominać będą wydarzenia związane z Polskim Państwem Podziemnym

 

Bełchatowianie uczczą 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższą niedzielę, 27 września. Obchody rozpoczną się o godz. 11.45 pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

Mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji wezmą udział w uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Obchody, które organizuje Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Bełchatowie odbędą się w niedzielę, 27 września. W samo południe w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościuszki zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Wcześniej, o godz. 11:45 pod obeliskiem żołnierzy Armii Krajowej uczestnicy złożą kwiaty i odmówią modlitwę za poległych.

 

Dzień Podziemnego Państwa Podziemnego to święto państwowe, Sejm RP uchwalił, że obchodzić je będziemy każdego roku 27 września. Tego dnia wyrażamy wdzięczność i szacunek twórcom oraz działaczom podziemnych struktur Państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy z narażeniem życia walczyli o niepodległość Ojczyzny.

 

Rocznica przypominać ma nam, że w nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, konspiracyjna organizacja wojskowa mająca toczyć walkę przeciwko okupantom. 13 listopada została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, podlegający rządowi polskiemu na uchodźstwie, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową. Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. Nigdzie nie powstały tak rozbudowane struktury administracyjne i wojskowe, cieszące się akceptacją większości społeczeństwa. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym.

 

Polskie Państwo Podziemne stworzyło sprawnie działającą strukturę cywilną, zajmującą się normalnym funkcjonowaniem państwa i przygotowaną do przejęcia kontroli nad krajem po zakończeniu wojny. Po za pionem administracyjnym oraz wojskowym (ZWZ, od lutego 1942 r. Armia Krajowa) częścią Polskiego Państwa Podziemnego był także ruch wydawniczy, artystyczny i przede wszystkim oświatowy (tzw. tajne komplety), w ramach którego funkcjonowało prawie 2 tys. szkół średnich oraz liczne uczelnie wyższe w Warszawie, Krakowie, Wilnie i Lwowie. Po upadku powstania warszawskiego większość centralnych instytucji PPP przeniosło się do Częstochowy.

 

AP

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl