Wprowadzenie w sklepach godzin dla seniorów ma przede wszystkim chronić osoby starsze
W sklepach, aptekach i drogeriach zostaną wprowadzone tak zwane godziny dla seniorów. Oznacza to, że w dni powszednie między godzinami 10:00 a 12:00 m.in. w niektórych sklepach i aptekach zakupy będą mogły zrobić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
Rozwiązanie, które zacznie obowiązywać od czwartku 15 października, przypomina to z wiosny. Wówczas dolną granicę wieku podczas tzw. godzin dla seniorów ustalono na 65 lat. Obecnie rząd zdecydował, że w ciągu dwóch godzin, czyli między 10:00 a 12:00, w niektórych sklepach, drogeriach, aptekach i punktach pocztowych obsługiwani będą wyłącznie klienci, którzy maja powyżej 60 lat. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 14 października (tekst dostepny TUTAJ), godziny dla seniorów obowiązywać będą w sklepach i placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz w placówkach świadczących usługi pocztowe. Co ważne, godziny dla seniorów obowiązywac będą tylko w dni powszednie, tzn. od poniedziałku do piątku.
Przy okazji ogłaszania powrotu godzin dla seniorów, rząd apeluje o to, by osoby starsze pozostawały w domach. Chodzi w szczególności o osoby powyżej 70. roku życia. To one bowiem są najbardziej narażone na utratę zdrowia i życia wskutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
To kolejne z podejmowanych przez rząd działań, by skuteczniej walczyć z epidemią koronawirusa. Przypomnijmy, że w całym kraju obowiązuje tzw. strefa żółta, a w czerwonej znalazło się 6 miast i 32 powiaty (w tym bełchatowski). O obowiązujących aktualnie obostrzeniach i zaleceniach można przeczytać na oficjalnych rządowych stronach – Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Premiera czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także w miejskiej zakładce „Koronawirus – co musisz wiedzieć” TUTAJ. Znaleźć tam można praktyczne informacje i wskazówki, jak choćby te dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta, najważniejszych numerów telefonów, aktualności czy wsparcia dla przedsiębiorców.
W związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń, a co za tym idzie także liczbą osób kierowanych na kwarantannę, Wojewoda Łódzki wydał zarządzenie, zgodnie z którym funkcjonariusze Straży Miejskiej ponownie przejdą pod nadzór policji. – Chodzi głównie o zadania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Mam tu na myśli chociażby oddelegowanie strażników do wspólnych patroli z funkcjonariuszami policji, kontrole osób pozostających w izolacji domowej czy sprawdzanie przestrzegania obowiązujących obostrzeń – tłumaczy komendant bełchatowskiej Straży Miejskiej Piotr Barasiński.
AP