Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Cmentarze mają być zamknięte od soboty do poniedziałku Cmentarze mają być zamknięte od soboty do poniedziałku

 

Od 31 października do 2 listopada wszystkie cmentarze będą zamknięte – taką decyzję podjął rząd. Chodzi o to, aby uniknąć kumulowania się ludzi w jednym miejscu i czasie, co sprzyja rozprzestrzenianiu się pandemii. W tych dniach nekropolie będą działać wyłącznie w zakresie uroczystości pogrzebowych. 

 

 - Podjęliśmy decyzję, że zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dzień przed i dzień po, cmentarze będą zamknięte - poinformował premier Mateusz Morawiecki. - Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że osoby, które odwiedzą cmentarze poniosą śmierć. To niesie ze sobą ogromne ryzyko. Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie - stwierdził szef rządu.

 

Podczas konferencji prasowej w piątek, 30 października premier zaapelował także do wszystkich seniorów, aby pozostali w domach, nie spotykali się z wnukami czy młodzieżą. - Drodzy seniorzy, to wasze zdrowie i wasze życie jest najbardziej narażone. Nasz apel przyjmuje formę alarmu i mocnej dyspozycji, żeby seniorzy przez co najmniej dwa tygodnie pozostali w domu - zaapelował premier.

 

Szef rządu poprosił także, by tam, gdzie jest to możliwe, pracować zdalnie przez najbliższe dwa tygodnie. Dotyczy to m.in. administracji publicznej, a także innych firm i przedsiębiorstw, gdzie obowiązki służbowe można wykonywać z domu. 

 

Premier powiedział, że jest nadzieja, iż już w styczniu w Unii Europejskiej dostępna będzie sczepionka na COVID-19. Do tego czasu musimy jednak starać się zahamować pandemię i wciąż rosnące liczby zakażonych osób.

 

- Opracowaliśmy dwie prognozy rozwijania się pandemii. Jeden to jej przyrost w tempie geometrycznym, drugi wariant związany jest ze stopniowym wzrostem - powiedział Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. - To pokazuje, że w perspektywie tygodnia lub dwóch scenariusz stabilizacji może się pojawić - dodał minister. 

 
 
Podczas konferencji Minister Zdrowia tłumaczył, że rząd nie wprowadza dodatkowych obostrzeń, by dokładnie obserwować, jak rozwija się pandemia. 

 
Zmiany dotyczące kwaratanny
 
 
Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną, zostaną automatycznie objęte kwarantanną. - Testy antygenowe od dzisiaj są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa, jak testy pcr - mówił szef Ministerstwa Zdrowia.

 
UWAGA! W związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy nie ma potrzeby, aby 1 listopada w okolicy bełchatowskiej nekropolii przy ul. Cmentarnej zmieniać organizację ruchu. Będzie obowiązywać taka, jak na co dzień. 
 
 
Odwołane zostają także dodatkowe kursy emzetek, które były zaplanowane na 31 października i 1 listopada. 
 
 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl