Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

11 listopada świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów11 listopada świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów

 

Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, miejskie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały ograniczone do minimum. 11 listopada w kościele przy ul. Czyżewskiego zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Prezydent Mariola Czechowska zachęca wszystkich mieszkańców do włączenia się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu!”.

 


11 listopada przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości będą mieć charakter symboliczny. Punktualnie o godz. 10:00 w parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawiona uroczysta msza św. w intencji ojczyzny i wszystkich, którzy walczyli o jej wolność. Prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, zachęca do alternatywnych sposobów uczczenia tego dnia. – W trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo w tym roku świętujmy w domach, w gronie najbliższych. Wywieśmy biało-czerwone flagi na swoich oknach, na balkonach czy posesjach. W południe zaś odpowiedzmy na apel „Niepodległa do hymnu!” i wspólnie, choć osobno, zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego. Ta ogólnopolska akcja to szansa na stworzenie tak potrzebnej nam dziś atmosfery jedności i solidarności – mówi prezydent Czechowska.


By włączyć się do akcji wystarczy 11 listopada o godz. 12:00 zaśpiewać hymn Polski. Można to zrobić a capella, sięgnąć po nuty przygotowane przez organizatorów (dostępne na stronie www.niepodległa.gov.pl) bądź włączyć telewizję lub radio. W tym roku Mazurek wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych. Wszyscy chcący bezpiecznie świętować mogą wziąć udział w licznych wydarzeniach online organizowanych z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Mowa m.in. o Wirtualnym Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, Koncercie Niepodległościowym w Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie czy o debacie historycznej. Wszystkie te wydarzenia można śledzić na rządowej stronie www.niepodległa.gov.pl.


Tradycją jest, że w dniu Święta Niepodległości poznajemy laureatów bełchatowskiego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Do tegorocznej, jubileuszowej 20-ej edycji, wpłynęło blisko 60 nagrań. Jak informują organizatorzy wydarzenia, Regionalne Towarzystwo Społeczno - Kulturalne ERSKA, lista laureatów ogłoszona zostanie facebookowym profilu towarzystwa, a same nagrody wręczone będą indywidualnie. Konkurs „Moja Ojczyzna” to jedna z trzech imprez patriotycznych organizowanych przez ERSKA, na które łącznie miasto przyznało grant w wysokości 7 tys. zł. Dwie pozostałe to Marsz szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku oraz Marsz na orientację Borowska Góra. 

 

>>> Czytaj: Powalczmy wspólnie o maszt i flagę

 

Ze Świętem Niepodległości związany jest także ogólnopolski projekt „Pod biało-czerwoną”. Ma on przypominać o bohaterach Bitwy Warszawskiej oraz zachęcać do patriotycznych postaw. Każda gmina, która w internetowym głosowaniu zdobędzie 500 głosów, otrzyma maszt oraz flagę. Czy Bełchatów znajdzie się w gronie zwycięskich gmin? To zależy od każdego mieszkańca. Wystarczy wejść na stronę: www.bialoczerwona.www.gov.pl i wypełnić wskazane pola. W miejscu „wybierz gminę” trzeba wpisać Bełchatów. Głosy oddawać można do 11 listopada, do godz. 23:59.

 

Narodowe Święto Niepodległości – dlaczego 11 listopada?


Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę po 123 latach zaborów. Warto jednak zaznaczyć, że jest to data umowa. Samo ogłoszenie niepodległości przez Radę Regencyjną miało bowiem miejsce kilka tygodni wcześniej, a dokładnie 7 października 2018 roku. W kolejnych dniach rozpoczęto rozbrajanie garnizonów oraz żołnierzy zaborców, przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej. W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał rząd Ignacego Daszyńskiego. Z kolei 10 listopada z niewoli magdeburskiej do Warszawy wrócił marszałek Józef Piłsudski. Dzień później Rada Regencyjna przekazała w jego ręce władzę zwierzchnią nad państwem. Warto odnotować, że tego samego dnia zawarty został rozejm między Ententą a Cesarstwem Niemieckim, co oznaczało ostateczne zakończenie I wojny światowej.

 

Wszystkie te wydarzenia stały się podstawą do ogłoszenia 11 listopada 1918 roku dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto ustanowione zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto przywrócono dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej, w 1989 roku.

 

AP

 

 

Zaśpiewajmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Poniżej zapis w mp3 oraz tekst hymnu Polski.

 

Test Mazurka Dąbrowskiego

 

 

Głosować na Bełchatów można do 11 listopada do godz. 23:59Głosować na Bełchatów można do 11 listopada do godz. 23:59

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl