Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Miasto z Klimatem przyznawany jest samorządom prowadzących politykę proekologicznąMiasto z Klimatem przyznawany jest samorządom prowadzących politykę proekologiczną

 

Bełchatów został laureatem prestiżowego konkursu Miasto z Klimatem zorganizowanego przez Ministerstwo Klimatu. Resort docenił działania, jakie podejmowane są w naszym mieście w zakresie zrównoważonej mobilności i uznał Bełchatów za lidera w tej kategorii.

Emisja zanieczyszczeń pochodzących m.in. z transportu, niekorzystna struktura urbanistyczna czy fragmentaryzacja krajobrazu – to tylko niektóre z ekologicznych wyzwań, jakie stają przed miastami. Odpowiednio zaplanowana polityka i efektywne podejście do zasobów środowiska miejskiego pozwalają na łagodzenie negatywnych dla środowiska skutków rozwoju gospodarczego oraz poprawę jakości życia w mieście.


Ministerstwo Klimatu postanowiło docenić miasta, które podejmują szeroko zakrojone działania w zakresie transformacji ku neutralności klimatycznej oraz odporności na zmiany klimatu. Wiosną pod tym kątem przebadanych zostało ponad 270 polskich miast dwóch kategoriach – miasta powyżej 100 tys. mieszkańców oraz do 100 tys. mieszkańców. W każdej z nich przyznano 5 nagród, za postępy w dziedzinach: gospodarki odpadami, jakości powietrza, terenów zieleni, gospodarki wodno-ściekowej i zrównoważonej mobilności.


Bełchatów uznany został za lidera w tej ostatniej dziedzinie. - Konsekwentnie dążymy do poprawy warunków środowiskowych w naszym mieście. Stawiamy na ekologiczny transport publiczny. Inwestujemy w nowoczesny tabor, w tym autobusy elektryczne. Kapituła konkursowa doceniła także decyzję o darmowej komunikacji miejskiej oraz rozbudowę sieci dróg rowerowych. Widać, że podejmowane przez nas rozwiązania mają wpływ nie tylko na poprawę warunków życia mieszkańców, ale również na jakość powietrza i adaptację naszego miasta do zmian klimatu - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Pierwotnie nagrody w konkursie Miasto z Klimatem miały zostać wręczone podczas planowanych na koniec października Poznańskich Targów POL-ECO. W związku z rosnącą liczbą zakażeń Covid-19, impreza została jednak odwołana. Zdecydowano, że uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się w systemie hybrydowym. Laureaci konkursu ogłoszeni zostali w poniedziałek 9 listopada za pośrednictwem platformy internetowej. Wydarzenie połączono z Konferencją online pt. EkoSfera, w ramach której zorganizowano cykl debat dotyczących ochrony środowiska i zmian klimatu.

 

AP

 

Ogłoszenie laureatów konkursu Miasto z Klimatem odbyło się onlineOgłoszenie laureatów konkursu Miasto z Klimatem odbyło się online

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl