Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Honorową wartę przy posągu Marszałka Piłsudskiego pełnił bełchatowski StrzelecHonorową wartę przy posągu Marszałka Piłsudskiego pełnił bełchatowski Strzelec

 

102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Tegoroczne obchody narodowego święta miały charakter symboliczny – ze względu na panującą pandemię. Była uroczysta msza św. za ojczyznę i zmiana warty przy posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poznaliśmy także laureatów przeglądu „Moja Ojczyzna” – wyniki zostały ogłoszone online.

 

11 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku z powodu obostrzeń, jakie obowiązują w całym kraju w związku z pandemią SARS-CoV-2, miejskie obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ograniczyły się do minimum. W parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Podczas liturgii wspominano wszystkich walczących oraz poległych w walkach za wolności Polski i Polaków. Symboliczne kwiaty w imieniu mieszkańców złożone zostały pod posągiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Tradycją jest, że w dniu Narodowego Święta Niepodległości rozstrzygnięty zostaje Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Do tegorocznej, jubileuszowej 20-ej edycji, wpłynęło blisko 60 nagrań. Ze względu na zasady bezpieczeństwa sanitarnego, koncert finałowy został odwołany. Lista laureatów została natomiast ogłoszona na facebookowym profilu organizatora – Regionalnego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego ERSKA.


Nagrody przyznano w pięciu kategoriach wiekowych. Wśród przedszkolaków zwyciężył Aleksander Jamróz z PS nr 2 w Bełchatowie ( „Jest takie miejsce – Polska”) oraz zespół „Topolanie” z PS nr 1 w Bełchatowie („Jak szło wojsko raz ulicą”). W kategorii uczniów klas 1-3 przyznano dwa pierwsze miejsca – Błażejowi Grzegorczykowi ze SP nr 2 w Zelowie („Już dopala się ogień biwaku”) oraz Filipowi Kukuczce ze SP w Chabielicach („Dziś idę walczyć Mamo”). Jeśli chodzi o zespoły to nagroda powędrowała do Zespołu Muzycznego z Gminnej Biblioteki Publicznej w Sulmierzycach („Warszawskie dzieci”). Kategorię dla uczniów klas 4-6 zwyciężyła Pola Gągała z SP nr 13 w Bełchatowie („Wolność”), natomiast w klasach 7-8 pierwsze miejsce wyśpiewała Aleksandra Rzepecka z SP nr 3 w Bełchatowie („Niepodległa, Niepokorna”). W ostatnia kategorii wiekowej, czyli licea - szkoły średnie, laur zwycięstwa przypadł Zuzannie Kamińskiej za wykonanie „Historii Zagubionych”.


Jak informują organizatorzy wydarzenia, nagrody zostaną wręczone laureatom indywidualnie. Przypomnijmy, że przegląd „Moja Ojczyzna” to jedna z trzech imprez patriotycznych organizowanych przez ERSKA, na które łącznie miasto przyznało grant w wysokości 7 tys. zł. Dwie pozostałe to Marsz szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku oraz Marsz na orientację Borowska Góra.

 

Świętuj odzyskanie niepodległości online


Mimo, że 11 listopada już za nami, to 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości możemy w dalszym ciągu świętować online. Na rządowej stronie www.niepodległa.gov.pl znaleźć można wiele wydarzeń poświęconym walce Polaków o wolność, m.in. wystawy online, warsztaty historyczne „Herosi niepodległej” czy „MONOTEATR: o wolności”.

 

AP

 

W imieniu mieszkańców kwiaty pod posągiem Marszałka Piłsudskiego złożyli wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz oraz Przewodniczacy RM Piotr WysockiW imieniu mieszkańców kwiaty pod posągiem Marszałka Piłsudskiego złożyli wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz oraz Przewodniczacy Rady Miejskiej Piotr Wysocki

 

Bełchatów, jak co roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości przystrojony był w biało-czerwone barwyBełchatów, jak co roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości przystrojony był w biało-czerwone barwy

 

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl