Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowianie uczczą pamięć ofiar wydarzeń z grudnia 1981 rokuBełchatowianie uczczą pamięć ofiar wydarzeń z grudnia 1981 roku

 

Zbliża się rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Bełchatowianie, jak co roku, wspominać będą wydarzenia z grudnia 1981 roku. Tegoroczne obchody, ze względu na panującą epidemię, będą mieć charakter wyłącznie symboliczny.

 

 

W 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego bełchatowianie uczczą pamięć ofiar grudnia ’81 - opozycjonistów, osób aresztowanych oraz internowanych. Uroczystości rocznicowe, które odbędą się w niedzielę, 13 grudnia, rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia, która znajduje się przy kościele pw. Zesłania Ducha Świętego na Przytorzu. Później, o godz. 12:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Skromna formuła tegorocznych obchodów rocznicowych związana jest z panującymi w całym kraju obostrzeniami sanitarnymi.

 

Przypomnijmy, że stan wojenny wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. O północy oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję, w ramach której ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością” internowano, około stu osób straciło życie. Na ulice wyjechały tysiące czołgów i wozów bojowych. Wprowadzono godzinę milicyjną, a także przepustki przy opuszczaniu miejsca stałego zamieszkania. W radiu i telewizji działał tylko jeden program, ograniczono również nakład gazet.

 

AP

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl