Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Gwiazda betlejemska nieodzownie kojarzy się ze świętami Bożego NarodzeniaGwiazda betlejemska nieodzownie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia

 

Kilkaset poisencji jeszcze przed Wigilią trafi do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Domu Pomocy Społecznej. Podarowane przez producenta gwiazdy betlejemskie z pewnością podkreślą wyjątkowy charakter świąt Bożego Narodzenia.

 


Boże Narodzenie wiąże się z wieloma tradycjami a także symboliką tzw. „świątecznych roślin”. Czym byłyby święta bez choinki czy jemioły? Na tradycyjnym świątecznym stole kładzie się sianko pod obrusem, opłatek i gwiazdę betlejemską.


Wyjątkowy klimat, jaki bez wątpienia tworzy poisencja, będą mogli poczuć m.in. podopieczni bełchatowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. Wszystko dzięki inicjatywie producenta, który podarował około 400 kwiatów. – Kwiaty zawieźliśmy nie tylko do Bełchatowa, ale również do Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego. Można powiedzieć, że działamy jak pomocnicy Świętego Mikołaja, którzy niosą odrobinę świątecznej atmosfery w tych trudnych dla nas czasach. Mamy nadzieję, że dzięki kwiatom pojawi się uśmiech na wielu, często zasmuconych, twarzach – mówi Tomasz Żerek, właściciel Zakładu Ogrodniczego „Żerek” w Zawadzie.

 

Gwiazda betlejemska – nowa tradycja

 

Dlaczego akurat ten kwiat pojawia się zawsze na Boże Narodzenie w polskich domach? Nasze przywiązanie do poisencji w czasie świąt Bożego Narodzenia podkreśla meksykańska legenda o małej, biednej dziewczynce o imieniu Pepita. Nie było jej stać na prezent dla Jezusa, dlatego w Wigilię postanowiła podarować mu bukiet zielonych liści. Wiedziała, że dla niego liczą się szczere chęci, a nie materialna wartość podarunku. Ku zaskoczeniu wszystkich, bukiet zaczął przybierać w kościele intensywne odcienie czerwieni i zieleni. Począwszy od tego dnia Gwiazda betlejemska jest nazywana w Meksyku "Flores de Noche Buena", czyli kwiat Bożego Narodzenia.

 


Dziś poisencja znana jest prawie na całym świecie. Każdego roku tylko w Europie sprzedaje się ich 100 milionów sztuk, a w grudniu co druga jest kupowana jako prezent.

 

AP

 

Do podopiecznych MOPS-u i DPS-u przekazanych zostanie kilkaset gwiazd betlejemskichDo podopiecznych MOPS-u i DPS-u przekazanych zostanie kilkaset gwiazd betlejemskich

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl