Kwiaty przy mogile powstańców styczniowych złożył m.in. wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański
22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie będące największym polskim zrywem przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Wydarzenia sprzed 158 lat bełchatowianie wspominali w ubiegłą niedzielę, 24 stycznia. W kościele w Grocholicach odprawiona została msza św., a przy pomniku powstańców złożono kwiaty.
Dokładnie 158 lat temu wybuchło największe polskie powstanie narodowe w okresie zaborów – Powstanie Styczniowe. Zryw spowodowany był narastającym rosyjskim terrorem wobec biernego oporu Polaków wobec zaborcy. W walkach, które trwały do jesieni 1864 roku, wzięło udział około 100 tys. powstańców, z których ok. 20 tys. zapłaciło najwyższą cenę.
Miejskie uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia tradycyjnie odbyły się w Grocholicach. Rozpoczęły się one przed Pomnikiem Powstańców, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego. To właśnie tam wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański wraz z przedstawicielami Starostwa Powiatowego, Rady Miejskiej oraz stowarzyszeń i organizacji złożyli kwiaty. Wartę honorową przy symbolicznej mogile pełnili członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich. Obchody rocznicowe zakończyły się w samo południe w parafii pw. Wszystkich Świętych, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych powstańców.
>>> Fotogaleria: 158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
Przypomnijmy, że spośród 1200 bitew i potyczek, kilka rozegranych było w okolicach Bełchatowa. W kwietniu 1863 roku w pobliżu oddział Teodora Cieszkowskiego stoczył bój z wojskami rosyjskimi w okolicach Chabielic. Lipiec 1863 roku to ciągłe potyczki oddziału Aleksandra Lütticha w okolicach Bełchatowa: 3 lipca pod Kaszewicami, 4 lipca pod Chorzenicami, pod koniec miesiąca w okolicach Wólki Łękawskiej. Najprawdopodobniej to polegli podczas tej ostatniej potyczki spoczywają na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego.
AP
Bełchatowianie każdego roku dają wyraz pamięci o bohaterach stycznia 1863 roku